ZSP nr2 w „Muzeum na Kółkach”

Od 19 do 21  marca br.  w naszym mieście gościło  „Muzeum na Kółkach” – projekt realizowany we współpracy z samorządem gminnym przez Muzeum Historii Żydów Polskich „Polin”.  Program projektu obejmował 3 dni wystawy i zajęcia  edukacyjne  dla młodzieży  oraz seniorów z UTW. Nasza szkoła czynnie włączyła się w  te działania.
W czasie zwiedzania wystawy  odwiedzający częstowani byli ciasteczkami  pieczonymi  zgodnie z przepisami  kuchni żydowskiej, a ich wypiekami  zajęły  się uczennice ZSP nr 2  ( kl. III b i II LO). Braliśmy również udział  z wielkim zaangażowaniem w warsztatach  edukacyjnych prowadzonych  przez edukatorów z Muzeum  „Polin” w Warszawie i Ośrodka Spotkania Kultur w Dąbrowie Tarnowskiej.

-20. 03. – kl. II LO -na temat: Kobieta wobec religii, religia wobec kobiety”
-21. 03. – kl. III TE- „ Polska wielokulturowa – wspólny dom”.

Kilka  klas w ramach lekcji wychowawczych zwiedziło wystawę, umiejscowioną w pawilonie przed budynkiem Urzędu Miasta. Uczniowie mogli tam  zobaczyć interaktywną mapa naszego miasta, na której zostały opisane ważne miejsca związane z lokalną historią żydowską i zapoznać się z najważniejszymi  elementami obyczajowości i religii judaistycznej. Ponadto pani Jolanta Stelmach   mieszkańcom  miasta, a przede wszystkim słuchaczom UTW,  przybliżyła rys historyczny  Holocaustu w Dąbrowie i na  Powiślu Dąbrowskim.  Po wykładzie odbył się spacer szlakiem ofiar Shoah, a jednym z jego  punktów był  budynek naszej szkoły – ZSP nr 2 –przed wojną w tym miejsce znajdowała się żydowska szkoła fundacji barona M. Hircha.