Wizyta młodych Amerykanów w ZSP nr 2

Niezwykłą lekcję języka i kultury zafundowali sobie w przedświąteczny poniedziałek uczniowie Zespołu szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej oraz goszcząca w tej szkole grupa licealistów z New Jersey i San Francisco. W Ośrodku Spotkania Kultur dyrektor Paweł Chojnowski przedstawił młodzieży historię dąbrowskiej synagogi, a opiekun naukowy amerykańskiej grupy, Shalmi Barmore, przybliżył  realia wielokulturowej II Rzeczypospolitej i pojęcie „zasymilowanego Żyda” w tamtej rzeczywistości. W murach ZSP nr 2 powitał gości dyrektor Jan Kijan, a Michał Radło zaprezentował szkołę i najważniejsze atrakcje naszego regionu. Uczniowie amerykańscy zaznajomili słuchaczy ze specyfiką programu kształcenia na poziomie licealnym po tamtej stronie oceanu. W programie dnia znalazły się ponadto: uczestnictwo w obchodach XV Dnia Pamięci o Holokauście, odwiedziny w Domu Malarek w Zalipiu oraz wyjazd do Szarwarku pod pomnik rodziny Mędalów. W obecności Burmistrza Krzysztofa Kaczmarskiego i wicestarosty Marka Kopii obydwie grupy podsumowały pełen wydarzeń dzień zajęć  wspólnym obiadem.