Praktyki zawodowe uczniów klas technikum hotelarskiego w Grecji

Praktyka zagraniczna 29 uczniów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej  w Grecji była możliwa dzięki realizowanemu projektowi „Hotelarze i restauratorzy szansą na rozwój”, w ramach programu POWER na zasadach programu Erasmus+.
 24 kwietnia 2017 r. uczniowie z klas hotelarskich (3 osoby z pierwszej klasy, całość drugiej klasy i 5 osób z trzeciej klasy) wraz z opiekunami  Krystyną Wątrobą i Zofią Rzepecką, wyjechało do Platamonas w Grecji na dwutygodniowe praktyki zagraniczne . Hotel Sun Beach 3* powitał naszą szkołę po 24 godzinnej podróży autokarem. Pierwszego dnia grupa miała możliwość rozpakowania się, odpoczynku i poznania otoczenia.
Codziennie 4 i 5 osobowe grupy uczniów brały udział w praktykach na różnych stanowiskach. Duży nacisk został położony na pracę przy wyżywieniu w obrębie restauracji hotelowej. Uczniowie podawali posiłki, zbierali talerze, przygotowywali ponownie stoły i polerowali sztućce zgodnie z wymaganiami i wiedzą wcześniej zdobytą na lekcjach przy posiłkach.
Kolejnym stanowiskiem był housekeeping. Pracownice obiektu w języku angielskim tłumaczyły uczniom zasady bhp i metody pracy w greckim obiekcie, a także  pokazywały jak należy prawidłowo przygotować jednostkę mieszkalną pod przyjazd gościa lub w trakcie jego pobytu. Grupy wzięły udział w krótkim anglojęzycznym wykładzie na temat pracy na recepcji i prawidłowym dokumentowaniu rezerwacji. Klasy miały możliwość oglądania pracy barmana w trakcie kursu parzenia kawy, oraz skosztowały typowe greckie kawy takie jak Frappe, Freddo Cappuccino , Freddo Espresso. Ostatniej nocy odbył się również kurs przygotowywania drinków alkoholowych min. Sex on the Beach i Cosmopolitan.
Pracownicy obiektu byli bardzo życzliwi ,zwłaszcza Pani Joanna, która dzięki znajomości języka polskiego była dużym wsparciem dla uczniów i opiekunów. Obiekt hotelarski w którym mieszkaliśmy i pracowali  znajdował się naprzeciw piaszczystej plaży, a zarazem miał piękny widok na masyw Olimpu. 
 Uczniowie z technikum hotelarskiego odbywający praktykę mieli również możliwość poznać  5* Hotel biznesowy w Larissie i 4* Hotel turystyczny w miejscowości Leptokaria. Przedstawiciele hoteli objaśnili zasady działania obiektów,  ich usługi podstawowe i dodatkowe oraz pracę personelu i inne niezbędne informacje.
Spędzony w Grecji czas rozwijał nie tylko umiejętności w zakresie zawodu hotelarzy, ale również wiedzę geograficzną, dzięki wspaniałym wycieczkom krajoznawczym. Uczniowie odwiedzili ruiny lokalnego zamku, Park Narodowy przy najwyższej górze Olimpu- Mytikas, Thessaloniki, Larissę, Meteory. Grupa przeżyła niezapomniany rejs statkiem Elizabet II z portu Amaliapoli na wyspę Trikeri. W każdym odwiedzanym miejscu uczniowie mieli czas wolny, który mogli poświęcić na samodzielne zwiedzanie, opalanie się czy zakupy.
Praktykanci mieli możliwość kąpieli w morzu i grania w siatkówkę plażową. Wieczorami czas również bywał przygotowywany w celu integracji młodzieży. Organizowane były ogniska, dyskoteki, karaoke i wieczory greckie. Uczniowie uczyli się tańczyć narodowego tańca Grecji u boku grupy ludowej. Kultury lokalnej uczyli się także podczas spożywania posiłków wykorzystujących greckie smaki i produkty.
Bogaci w nowe doświadczenia i rewelacyjne wspomnienia odbyli długą podróż powrotną przez Macedonię, Serbię, Węgry i Słowację.
W poniedziałek, 8 maja 2017 r. grupa uczniów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej, a także Powiatowego Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych w Szczucinie, powróciła z dwutygodniowych praktyk zawodowych w Grecji.  Uczniów powitali starosta dąbrowski Tadeusz Kwiatkowski oraz dyrekcja szkół.
Bardzo zadowoleni i pełni wrażeń uczniowie podziękowali staroście Tadeuszowi Kwiatkowskiemu za możliwość odbycia praktyk zawodowych w Grecji.  Wyrażając wdzięczność, podkreślili, że była to nauka zawodu połączona ze wspaniałą turystyczną przygodą.  Dzięki temu wyjazdowi zdobyli nie tylko cenne doświadczenie zawodowe, ale także poznali kulturę, tradycję i zwyczaje tego pięknego śródziemnomorskiego kraju.