Z Teksasu do Dąbrowy nie jest daleko

Ostatnia środa roku szkolnego zafundowała nam spotkanie z grupą licealistów z San Antonio. Okazją do spędzenia wspólnego dnia był realizowany przez nich projekt o Holokauście w Europie. Razem zwiedzaliśmy dąbrowską synagogę oraz żydowski cmentarz. Najciekawszym punktem programu była dyskusja w Ośrodku Spotkania Kultur, gdzie mogliśmy dowiedzieć się sporo o sobie nawzajem i skonfrontować nasze opinie na temat pojęcia tożsamości indywidualnej i narodowej, tolerancji i odpowiedzialności za swój los oraz los wspólnot, w których żyjemy. Wizyta przy pomniku rodziny Mędalów w Szarwarku była okazją do zadumy nad tajemnicą szlachetności i okrucieństwa ludzkiego serca obecnego w działaniu w chwilach próby. Mimo niełatwych tematów poruszanych w rozmowach, dzień ten pozostanie nam długo w pamięci. Mieliśmy sposobność porozmawiać o ważnych dla nas kwestiach dotyczących historii narodu polskiego i żydowskiego oraz konfliktów, jakie panowały na ziemiach polskich. Ponadto, co jest dla nas ważne, mamy teraz nowych znajomych, z którymi zapewne będziemy utrzymywać kontakt. Spotkanie zakończyliśmy z uśmiechem na twarzy, bogatsi o nowe doświadczenia.
Łucja Ząbek