Latająca Akademia Underground

Pod patronatem burmistrza Dąbrowy Tarnowskiej pana Krzysztofa Kaczmarskiego odbyło się w Dąbrowskim Domu Kultury 20 października 2017r. niezwykłe spotkanie edukacyjne – „Latająca Akademia Underground”. Zajęcia te miały na celu przygotować uczestników do ogólnopolskiego konkursu pn. „Lekcja historii i sztuki z Jackiem Kaczmarskim – Limeryki o narodach”, w którym biorą udział przedstawiciele ZSP nr 2.
Najpierw zgromadzeni wysłuchali wykładu literaturoznawczego  dra hab. Marka Karwali, profesora Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie na temat limeryków jako gatunku literackiego, a następnie „studenci” mogli nowo zdobytą wiedzę przekuć w praktykę. Zabawa była przednia. Uczniowie naszej szkoły, reprezentowani przez klasy I TH i II LP, zdobyli nagrody za napisanie najlepszych limeryków.
W dalszej części młodzież uczestniczyła w drugim wykładzie na temat konfliktu pomiędzy rządem Hiszpanii a mieszkańcami Katalonii. Wygłosił go ekspert ds. geopolityki profesor UP – dr hab. Witold Wilczyński. Młodzi ludzie chłonęli podawaną wiedzę. Zarys historyczny, kulturowy i gospodarczy pozwolił zrozumieć słuchaczom istotę problemu.
Biorąc udział w larpie, prowadzonym przez animatora Remigiusza Szymurę, szybko mogli zweryfikować swe wiadomości na temat tego konfliktu oraz ustosunkować się do niego.
LARP – okazał się niezwykłą grą – teatralną. „Sztuka” była zorganizowaną improwizacją. Pojawiło się dużo emocji, gdyż wszyscy biorący udział dostali role i szybko musieli stworzyć graną postać. Następnie, prezentując albo racje hiszpańskiego rządu, albo mieszkańców Katalonii, mieli przekonać do siebie adwersarzy. Stawali się więc politykami, nauczycielami, zakonnicami, mechanikami, studentami, dziennikarzami i walczyli o „swe” idee.
Spotkanie to było niezwykłym przeżyciem intelektualnym i duchowym, gdyż uczestnicy spotkania mogli też wysłuchać koncertu piosenek Jacka Kaczmarskiego w wykonaniu lidera zespołu „Trio Łódzko – Chojnowskie”, historyka, wokalisty i kompozytora – Pawła Konopackiego, który oprócz niezwykłego wykonania utworów autora „Murów”, opowiadał historię powstania każdego z nich.
Dziękujemy.

https://www.facebook.com/pg/Zsp-Baczyński-Dąbrowa-Tarnowska-1543609715969571/photos/?tab=album&album_id=1868804946783378