Zagraniczne praktyki zawodowe uczniów ZSP 2

Już po raz kolejny, w ramach projektu POWER, działającego na zasadach programu ERASMUS+ młodzież z naszej szkoły odbyła praktyki zawodowe w Grecji. Tym razem za granicę wyjechało 40 uczniów, pod opieką nauczycieli: Pani Elżbiety Siutaj, Agnieszki Bukały, Krystyny Wątroby oraz Pana Jerzego Stelmacha. Funkcję pilota wycieczki sprawował Pan Bartosz Zając.
5 listopada w godzinach porannych dyrektor ZSP nr 2 Robert Pantera oraz wicedyrektor Urszula Banaś pożegnali grupę, która po ponad 24 godzinnej podróży dotarła do hotelu San Pantaleimon 4*, w miejscowości Platamonas  u podnóża masywu  Olimp, u wybrzeży Morza Egejskiego. W hotelu do sprawowania opieki nad uczniami przyłączyli się miejscowi opiekunowie uczestników – Panowie Athanasios Drougas oraz Adonis Karatzios posiadający wieloletnie doświadczenie w realizacji projektów stażowych. W czasie pobytu nie było miejsca na nudę. Każdego dnia uczniowie odbywali zajęcia oraz praktyki zawodowe. Uczniowie technikum hotelarskiego pracowali na różnych stanowiskach. Szczególny nacisk został położony na pracę przy wyżywieniu w obrębie restauracji hotelowej. Ponadto zapoznali się ze stanowiskami w recepcji oraz sprzątaniu pokoi i holu. Ekonomiści natomiast odbywali zajęcia, w czasie których zapoznali się z przydatnymi dla ich profesji programami komputerowymi oraz zasięgnęli wiedzy na temat przedsiębiorstwa, obsługi urządzeń technicznych i pracy w sekretariacie. Nie zabrakło również czasu na poznawanie Grecji. W czasie wolnym zwiedzano okolicę. Odbywały się liczne wyjścia na plażę, do pobliskiego portu, targu, czy ruin lokalnego zamku. Uczniowie zwiedzili również piękną małą miejscowość Stary Pantaleimon. Ponadto zrealizowane zostały dwa całodniowe wyjazdy do Miasta Thessaloniki oraz do klasztorów usytuowanych na masywie skalnym Meteory. W każdym z odwiedzanych miejsc przewidziany był czas wolny, który można było wykorzystać w ciekawy, wybrany przez siebie sposób, jak spacer, zakup pamiątek, czy robienie zdjęć. W budynku hotelowym bardzo często odbywały się wieczorne dyskoteki, organizowane z pomocą sympatycznej obsługi hotelowej. Projekt dał uczniom możliwość poznania innego kraju i jego kultury oraz zwyczajów. Była to nauka połączona ze wspaniałą przygodą.
Podsumowując, dzięki uczestnictwu w projekcie organizowanym przez Starostwo Powiatowe uczniowie całkowicie bezpłatnie zyskali umiejętności i doświadczenie zawodowe, rozwinęli znajomość języków obcych oraz poznali kulturę grecką. W sobotnie przedpołudnie 18 listopada, powracających uczestników projektu, powitał dyrektor Robert Pantera. Dwa tygodnie spędzone w Platamonas to czas niezapomniany, który przybliżył perspektywę wielu możliwości rozwojowych, mogących owocować w przyszłej pracy zawodowej.

https://www.facebook.com/pg/Zsp-Baczyński-Dąbrowa-Tarnowska-1543609715969571/photos/?tab=album&album_id=1885673788429827