“Fenomen Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy”

      Są ludzie, którzy dobrowolnie i bez wynagrodzenia niosą pomoc, angażują się w pracę na rzecz osób i instytucji, działających w różnych obszarach życia społecznego. Można ich spotkać m. in. w domach dziecka, hospicjach, domach pomocy społecznej, muzeach i schroniskach dla zwierząt. Pracują w instytucjach publicznych, organizacjach pozarządowych, placówkach kultury, sportu i wielu innych. To wolontariusze. Pomagają, bo chcą. Jedną z fundacji, której pomaga dużo wolontariuszy jest Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

     Z roku na rok Orkiestra gra coraz głośniej, a jej zasięg sięga coraz dalej. Każdego roku pobijany jest poprzedni rekord, każdego roku Orkiestra znajduje coraz więcej zwolenników. Polacy coraz chętniej pomagają, a efekty tego widać w polskich szpitalach, gdzie sprzęty medyczne z czerwonym serduszkiem codziennie ratują życie, także w Szpitalu im. Sebastiana Petryckiego w Dąbrowie Tarnowskiej.

     Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy najczęściej Kojarzona jest z jej Finałem, czyli wielką publiczną zbiórką pieniędzy, koncertami i aukcjami na cel wybierany przez Sztab w ciągu roku, a także Przystankiem Woodstock, który w założeniu ma być podziękowaniem dla Wolontariuszy za ich wysiłek.

     Z każdym kolejnym Nowym Rokiem nadchodzi kolejny Finał. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Czerwone serduszka i wolontariusze z puszkami, pojawiają się co roku w całej Polsce, żeby zebrać pieniądze, na wsparcie służby zdrowia i tych, którzy najbardziej potrzebują naszej pomocy. W tym roku już 26 raz WOŚP grało w Polsce, ale nie tylko. Działalność WOŚP rozprzestrzeniła się na cały świat, głównie dzięki Polakom, mieszkającym za granicami naszego kraju. W niektórych miejscach, w 2018 roku, Orkiestra zagrała po raz pierwszy, ale w wielu grała już któryś z kolei. W całej Europie, w obu Amerykach, a także w Japonii, Chinach, Gruzji, Nowej Zelandii i wielu innych krajach, odbyły się koncerty i aukcje na rzecz fundacji. Na 26. finale udało się  zdobyć 81 423 542 zł. W tym roku pieniądze przeznaczone są „dla wyrównania szans w leczeniu noworodków”.

     Można by powiedzieć że Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy wolno by było zaliczyć do corocznego święta narodowego, ponieważ, gdy przychodzi czas finału ludzie rezerwują sobie czas i spotykają się, by zbierać datki, czy również z chęcią pomagają przy powstawaniu kolejnego finału.

    Wolontariusze!      Kim są Ci wyjątkowi ludzie, którzy są aktywni w niezwykły dla ogółu sposób, mają swój kodeks moralny i zespół wartości, których się niezłomnie trzymają w swoim codziennym postępowaniu? – to wolontariusze.

Jak twierdzą znawcy tego zjawiska, wolontariat jest tak stary, jak sama ludzkość. Służba wolontariuszy jest elementem każdej cywilizacji i każdego społeczeństwa. W naszej szkole również znaleźli się chętni, którzy zbierali datki na WOŚP.

Postanowiliśmy przeprowadzić wywiad z jedną z wolontariuszek.

Karolina Błachaniec – uczennica  klasy III a

G: Dlaczego zdecydowałaś się pomagać w tej akcji?

K: Lubię pomagać innym bezinteresownie. Odkąd pamiętam, bardziej lubiłam dawać niż dostawać.

G: Czy Twoim zdaniem warto pomagać innym?

K: Tak, moim zdaniem warto pomagać innym, ponieważ kiedyś ja mogę potrzebować pomocy i będę się cieszyć jeśli otrzymam ją od innych.

Drodzy uczniowie – wolontariat może przynieść ludziom szczęście i ukształtować ich osobowość według najlepszych wzorów.

Gabriela Podosek -Koło Dziennikarskie