ŚLUBOWANIE WOLONTARIUSZY ZESPOŁU SZKÓŁ PONADGIMNZAJALNYCH NR2

„Najlepszą drogą do odnalezienia samego siebie jest zagubienie w służbie innym”
Ghandi

Wspaniałą tradycją i zwyczajem naszych uczniów jest ofiarowanie  swojego czasu i umiejętności na rzecz inicjatyw związanych z pracą w wolontariacie działającym w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 od  2003 roku. Grupa wolontariuszy pracujących w Hospicjum  i Domu Pomocy Społecznej zrzesza osoby wrażliwe na potrzeby drugiego człowieka. Ludzie Ci niejednokrotnie na końcowym etapie życia pozostaje całkowicie zależni od drugiego człowieka. W sytuacjach gdy życiem zawładnęła choroba podopieczni dąbrowskich instytucji opiekuńczych wymagają otoczenia ich zrozumieniem . Zasadą jaką kierują się nasi wolontariusze jest pomoc, polegająca na towarzyszeniu, rozmowie i zrozumieniu. Być może mało spektakularna ale bezcenna dla potrzebujących.  Jak co roku młodzież klas pierwszych z  zaangażowaniem przygotowywała się do pełnienia tej wymagającej służby. Uczestniczyła w spotkaniach formacyjnych, opartych na modlitwie i doświadczeniu ludzi mających ogromną empatię i dobroć.

W dniu 11.01.2018 o godzinie 1400 nasi uczniowie licznie uczestniczyli w Mszy Świętej, którą odprawił ks. Prałat Józef Poremba. Udział w Mszy wzięła  Pani Dyrektor Hospicjum mgr Urszula Mróz oraz pracownicy Hospicjum współpracujący z naszymi wolontariuszami. Pani Dyrektor przywitała wolontariuszy, przekazując im słowa,  oddające wspaniale ideę wolontariatu.  Młodzież wspólnie wypowiedziała zapisy z Karty Etycznej Wolontariusza

  1. Będę sumiennie spełniać wszystkie zadania związane z przyjętą rolą.
  2. Nie będę składać obietnic, których nie jestem w stanie spełnić.
  3. Zachowam dyskrecję, będę unikać zachowań, które mogą być źle zrozumiane.
  4. Wykorzystam szansę poznania i nauczenia się nowych rzeczy od innych osób.
  5. Nie będę krytykować rzeczy i spraw, których nie rozumiem.
  6. Będę osobą na której można polegać.
  7. Będę się chętnie uczyć, ponieważ nauka jest nieodłączną częścią każdej wykonywanej pracy.
  8. Zrobię wszystko, aby być jak najlepszym wolontariuszem.

Nowym wolontariuszom dziękujemy za zaangażowanie, dobre serce i szczere chęci do dzielenia się swoim czasem.

Klasa I TEH
Jakub Klara
Kinga Soja
Monika Jurczyk
Edyta Wnęk
Woźniak Karolina
Klasa I TH
Aleksandra Jurczyk
Klaudia Zatorska
Weronika Oligradzka
Nowakowska Natalia
Piwowarczyk Patrycja

Wszystkim wolontariuszom życzymy wielu radości z ich pięknej pracy. Opiekunowie:

Zofia Rzepecka
Justyna Tomaszowicz