KRYTYCZNE MYŚLENIE W „TYGODNIU Z INTERNETEM”

Pod takim mottem przebiegała tegoroczna, ósma już edycja ogólnopolskiej akcji „Tydzień z Internetem”, której polskim koordynatorem jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. W tym roku do tworzenia scenariusza pt. „Wiadomości ze świata” włączyła się Polska Akcja Humanitarna. Dąbrowska książnica po raz kolejny wzięła udział w kampanii spotykając się 22.03.2018 r. z uczniami Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej i ich opiekunką panią Elżbietą Czosnyką.
Uczestnicy wzięli udział w grze, która polegała na przyjęciu przez młodzież roli dziennikarzy i podzielenia się na cztery grupy. Mieli oni za zadanie odwiedzenie czterech stacji, przy których czekały na nich zadania związane z krytycznym myśleniem i wychwytywaniem tzw. fake newsów (nieprawdziwych informacji) w Internecie. Opiekunami poszczególnych stanowisk na czas gry stały się bibliotekarki Działu dla Dorosłych i Młodzieży oraz pani dyrektor Jadwiga Kusior. Reporterzy musieli m.in. narysować mapę świata z punktu widzenia Australijczyka, opracować kontrowersyjne okładki czasopism, rozpoznać czy przedstawione artykuły są fake newsami i przygotować tekst na temat Krzysztofa Kolumba. Uczniowie bardzo chętnie wykonywali wszystkie zadania skłaniające ich do kreatywności, spostrzegawczości i samodzielnego analizowania podanych informacji. Po wypełnieniu wszystkich poleceń uczestnicy otrzymali zdjęcia miast w Afryce i musieli w swoich grupach prawidłowo przyporządkować ich nazwy. Zajęcia zakończyły się wspólną dyskusją na temat krytycznego myślenia i wspólnego obejrzenia filmiku pt. „Jak mówić o większości świata?” przygotowanego przez PAH.

Tekst z MBP w Dąbrowie Tarnowskiej

Dziękujemy!