XVI Dzień Pamięci o Holocauście i Przeciwdziałaniu Zbrodniom Przeciwko Ludzkości w Dąbrowie Tarnowskiej

Kolejna  edycja Dnia Pamięci o Holocauście i Przeciwdziałaniu Zbrodniom Przeciwko Ludzkości „Nie masz już w Polsce żydowskich miasteczek” miała miejsce 12 kwietnia 2018 roku w DDK.
Dąbrowski Dzień Pamięci organizowany jest od 15 lat  przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej we współpracy z  Dąbrowskim  Domem Kultury dla uczczenia ofiar Holocaustu i oddania czci powstańcom warszawskiego getta.


Patronat honorowy nad imprezą przyjęli Tadeusz Kwiatkowski – Starosta Dąbrowski i Krzysztof Kaczmarski – Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej, którzy wraz z organizatorami ufundowali nagrody rzeczowe i puchary. Uroczystego otwarcia imprezy, którą prowadzili Jolanta Stelmach (koordynator i pomysłodawca ) i Paweł Chojnowski(dyrektor DDK i współorganizator), dokonał dyrektor ZSP nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej Robert Pantera.

W krótkich wystąpieniach otwierających Dzień pamięci Burmistrz Krzysztof Kaczmarski oraz Dyrektor Robert Pantera wskazali na wymiar poznawczy oraz wychowawczy wydarzenia, które powinno młodemu pokoleniu uświadamiać, czym jest wojna, nietolerancja, nienawiść rasowa i religijna oraz nieposzanowanie podstawowych praw człowieka. 
Tegoroczna edycja- przypadająca w 75 rocznicę powstania w warszawskim getcie- przyniosła stojące na wysokim poziomie prezentacje artystyczne w 3 kategoriach: recytacja, taniec i śpiew (38 wykonawców) oraz ciekawe eseje na temat:  „Ślady Holocaustu w mojej miejscowości”.

Prace literackie oraz występy artystyczne oceniało jury w składzie: Elżbieta Czosnyka (Przewodnicząca), Bożena Nadolska-Walus i Jerzy Stelmach.
 Już po raz czwarty w obchodach Dnia Pamięci uczestniczyła  grupa  młodzieży szkolnej z USA, z New Jersey i Kalifornii (pod kierunkiem edukatora z jerozolimskiego Instytutu Yad Vashem Shalmiego Barmore’a i nauczycieli: Colleen Tambuscio i Bonnie Sussman ) realizująca w Europie projekt edukacyjny o  Holocauście. W czasie obecnej wizyty miała okazję spotkać się z  członkiem Stowarzyszenia Dzieci Holocaustu, panią Zofią Radzikowską, wziąć udział w przemarszu ku czci ofiar Katynia,  zwiedzić dąbrowską synagogę i cmentarz oraz oddać hołd Polakom ratującym Żydów w czasie II wojny światowej przy pomniku rodziny Mędalów  w Szarwarku .

Osobne spotkanie z panią Zofią Radzikowską miała również publiczność DDK, która dowiedziała się, jak wyglądały jej losy w czasie Zagłady  oraz po wojnie. Losy powstańców w getcie młodzież uczestnicząca w imprezie mogła również  poznać , oglądając projekcję filmu „Nie było żadnej nadziei”.
Dąbrowskiemu  Dniu  Pamięci towarzyszyła akcja Żonkile, od kilku lat propagowana przez Muzeum Polin, a związana z postacią Marka Edelmana.
Na zakończenie Starosta Dąbrowski Tadeusz Kwiatkowski, Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Krzysztof Kaczmarski, Dyrektor ZSP nr 2 Rober Pantera oraz Dyrektor DDK Paweł Chojnowski wręczyli nagrody  laureatom konkursów.
 
  
Wyniki w poszczególnych kategoriach: 
• KONKURS LITERACKI:
I miejsce – Emilia Zych (PSP Gruszów Wielki)
II miejsce – Tomasz Kaczocha  (PSP Smęgorzów)
III miejsce – Michał Białkowski (PSP Nieczajna Górna)
Wyróżnienie-Karolina Przybyło (PSP Smęgorzów), Joanna Kozaczka (PSP Smęgorzów)
                  Gabriela Stachura ( PSP nr 3 D. T.)
 
 
 
• KONKURS WOKALNY:
– szkoły podstawowe
I miejsce – Emilia Soja (PSP nr 2  Dąbrowa Tarnowska)
II miejsce – Natalia Nędza ( PSP nr 2  Dąbrowa Tarnowska)
III miejsce – Daria Pyrcz (PSP nr 3  Dąbrowa Tarnowska)
Wyróżnienie- Julia Kowal (PSP nr 2  Dąbrowa Tarnowska), Emilia Kowal (PSP Smęgorzów)
 
– szkoły ponadgimnazjalne:
I miejsce – Izabela Łapa ( ZSP nr 1  Dąbrowa Tarnowska)
II miejsce – Dawid Sowa(ZSP nr 1  Dąbrowa T. ), ex aequo Zespół „Zlot” (ZSP nr 1  Dąbrowa T.)
III miejsce – Bartłomiej Filipski (ZSP nr 2  Dąbrowa T.)                                         

Wyróżnienie: Klaudia Zawiślak (ZSP nr 2  Dąbrowa T. ), Sylwia Bobowiec –  (ZSP nr 2  Dąbrowa T.)
 
• KONKURS RECYTATORSKI:
– Szkoły podstawowe:
I miejsce – Klaudia Bork (PSP Smęgorzów)
II miejsce – Zuzanna Przebięda (PSP Pleśna)
III miejsce – Julia Tatarczuch (PSP nr 3  Dąbrowa Tarnowska)
Wyróżnienie: Patrycja Czosnyka (PSP nr 2 w Dąbrowa Tarnowska), Izabela Chmura(PSP Smęgorzów)
 
– szkoły ponadgimnazjalne:
I miejsce – Dawid Rodak (LO  nr 1 Tarnów)
II miejsce –Sylwia Bober (PCEiKZ Szczucin)
III miejsce – Wiktoria Nalezińska (ZSEG Tarnów)
Wyróżnienie: Patrycja Piasecka (ZSP nr 1 Dąbrowa T.), Mariola Cudak (ZSP nr 2 Dąbrowa T.)
 
• KONKURS TANECZNY:
I miejsce – Zespół „Minian” (PSP nr 2  Dąbrowa Tarnowska)
II miejsce – Zespół „Jerusalem” (ZSP nr 2 Dąbrowa Tarnowska)
III miejsce – Joanna Foszcz, Natalia Wojtas, Kinga Wybraniec, Anna Guzik (PSP Nieczajna Górna)
 
  
Zdjęcia z finału w naszej galerii:

https://www.facebook.com/pg/Zsp-Baczyński-Dąbrowa-Tarnowska-1543609715969571/photos/?tab=album&album_id=1962120184118520