Praktyki zawodowe w Grecji

Praktyki zawodowe w Grecji
uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2
w Dąbrowie Tarnowskiej

8 kwietnia 2018 r. po raz kolejny grupa 45 uczniów z naszej szkoły wraz z opiekunami wyjechała na praktyki zawodowe do Grecji w ramach projektu POWER, działającego na zasadach programu ERASMUS+.
W tym semestrze w praktykach udział wzięli uczniowie klas 4 technikum logistycznego i handlowego, 3 technikum logistycznego, 2 technikum logistycznego oraz 1 technikum hotelarskiego wraz z opiekunami Paniami Urszulą Banaś, Marią Skowron, Joanną Światłowską i Panem Pawłem Łachem. Funkcję pilota wycieczki po raz kolejny sprawował Pan Bartosz Zając.
Wyruszyliśmy w niedzielny poranek, żegnani przez rodziców i znajomych, Pana Starostę Tadeusza Kwiatkowskiego, Pana Dyrektora Roberta Panterę oraz Panią kierownik szkolenia praktycznego Zofię Rzepecką.
Po ponad 24-godzinnej podróży (w trakcie której doceniliśmy możliwość płynnego przekraczania granic wewnątrz Unii Europejskiej) dotarliśmy do czterogwiazdkowego hotelu San Panteleimon. Hotel ten znajduje się w miejscowości Platamonas, u podnóża masywu Olimpu, u wybrzeży Morza Egejskiego. W hotelu przywitali nas pracownicy oraz nasz grecki opiekun (mówiący biegle po polsku) Adonis Karatzios.
Każdego dnia uczniowie odbywali praktyki zawodowe. Hotelarze mogli sprawdzić swoje umiejętności na recepcji, w dziedzinie house-keeping oraz w przygotowywaniu jedzenia, podawaniu go i sprzątaniu hotelowej restauracji. Oprócz elastyczności, szybkości i dokładności, uczniowie mieli okazję w praktyce sprawdzić swoją znajomość języka angielskiego, ponieważ w tym języku odbywało się szkolenie przygotowawcze na każdym stanowisku.
Logistycy i handlowcy mieli zajęcia, w czasie których zapoznali się z przydatnymi w przyszłej karierze zawodowej programami komputerowymi. Mieli również okazję poznać proces produkcji oliwy i sera feta w trakcie wizyt w zakładach produkujących te artykuły, z których słynie Grecja. Oprócz wiedzy na ten temat, mieli również okazję spróbować wytwarzanych produktów i zaopatrzyć się w nie, aby przywieźć do Polski znakomite prezenty.
Ponadto uczniowie zwiedzali hurtownię napojów, gdzie mogli zapoznać się z procesami logistycznymi, technikami marketingowymi oraz dokumentami magazynowymi wykorzystywanymi w praktyce.
Nie zabrakło również okazji do wypoczynku i poznawania okolic, dzięki wycieczkom oraz ciekawym informacjom przekazywanym nam w trakcie wyjazdów przez wspaniałych przewodników. Byliśmy w miasteczku Stare Panteleimon, gdzie oprócz spaceru urokliwymi uliczkami, mieliśmy okazję zwiedzić sklep z wytwarzanymi ręcznie produktami (mydła, nalewki, miody, kremy, herbaty) i spróbować greckich miodów oraz zakupić pamiątki.
Byliśmy w dolinie Olimpu, gdzie dotarliśmy do źródła, w którym zażywała kąpieli Afrodyta.
Odwiedziliśmy targ w mieście Thessaloniki, gdzie mogliśmy zobaczyć między innymi różne rodzaje ryb i owoców morza, świeżo złowionych w morzu. Zwiedziliśmy również kilka miejsc w mieście, między innymi cerkiew, w której przewodniczka opowiedziała nam pokrótce o różnicach między religiami i symbolice różnych przedmiotów, które znajdują się w świątyni.
Popłynęliśmy w rejs statkiem na wyspę Skiathos (gdzie kręcono sceny do filmu Mamma Mia), a w drodze powrotnej wstąpiliśmy na złotą plażę, gdzie mogliśmy opalać się i spacerować po złotymi piasku.
Ogromne wrażenie zrobiła na nas wycieczka do klasztorów Meteory, usytuowanych wysoko na skałach.
Po zakończeniu praktyk mieliśmy również możliwość przespacerować się po pobliskiej plaży, wykąpać w morzu oraz odwiedzić ruiny pobliskiego zamku.
Wieczorami odbywały się imprezy integracyjne, w czasie których mogliśmy nauczyć się greckich tańców, posłuchać koncertu greckiego zespołu oraz zintegrować z młodzieżą z innych grup. Dzięki rozmowom z naszymi greckimi opiekunami oraz pracownikami hotelu mieliśmy okazję poznać greckie tradycje i zwyczaje.
Młodzież z klas maturalnych znalazła również czas na zajęcia z matematyki i języka angielskiego.
W podróż powrotną wyruszyliśmy w piątek 20.04., a dotarliśmy do Dąbrowy wczesnym popołudniem w sobotę 21.04., witani przez rodziców i znajomych, Pana Starostę Tadeusza Kwiatkowskiego, Pana Dyrektora Roberta Panterę oraz Panią kierownik szkolenia praktycznego Zofię Rzepecką.
Dwa tygodnie praktyk to czas, który pozwolił nie tylko na poszerzenie swoich umiejętności zawodowych, pogłębienie znajomości języka angielskiego. Dzięki temu wyjazdowi nawiązaliśmy nowe znajomości, poznaliśmy inną kulturę i przywieźliśmy niezapomniane wspomnienia, piękne zdjęcia i ciekawe pamiątki.

https://www.facebook.com/pg/Zsp-Baczyński-Dąbrowa-Tarnowska-1543609715969571/photos/?tab=album&album_id=1973746009622604