Dzień Otwarty pn. „Poznaj nas! Małopolskie spotkanie z mundurem – Policja 2018″ z udziałem naszych uczniów

W piątek (28.09.2018) w godz. od 10.00 do 14:30 na terenie Oddziału Prewencji Policji w Krakowie uczniowie klasy mundurowej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej wraz z opiekunami Panią Hanną Jamką oraz Panem Rafałem Szydłowskim mieli zaszczyt uczestniczyć w Dniu Otwartym pn. „Poznaj nas! Małopolskie spotkanie z mundurem – Policja 2018”. Swoją obecnością spotkanie uświetnili pan Paweł Szefernaker, Sekretarz Stanu MSWiA, pan Piotr Ćwik, Wojewoda Małopolski, pani Barbara Nowak, Małopolski Kurator Oświaty oraz pani poseł Małgorzata Wassermann.

Podczas powitania podkreślona została obecność klas mundurowych, które w przyszłości zasilą szeregi służb mundurowych.

Pani Kurator wyraziła nadzieję, że tego typu spotkania małopolskiej Policji z młodzieżą staną się od dzisiaj tradycją. Skłoniła również do przemyśleń nad poświęceniem potrzebnym w pracy policjanta.

Pan Paweł Szefernaker, Sekretarz Stanu MSWiA odczytał list ministra Joachima Brudzińskiego skierowany do policjantów  jak i  uczniów klas  mundurowych. Szef resortu wyraził także uznanie dla kierunku nauki, który wybrali uczniowie klas mundurowych wyrażając nadzieję że wśród nich wielu w przyszłości włoży policyjny mundur.

Ważnym punktem uroczystości było ślubowanie złożone przez 68 nowo przyjętych policjantów. Jeden nowy policjant zasili również szeregi Komendy Powiatowej Policji w Dąbrowie Tarnowskiej.

W trakcie apelu 40 zasłużonych funkcjonariuszy i pracowników cywilnych małopolskiej Policji zostało uhonorowanych odznaczeniami. Wśród odznaczonych znalazł się asp.szt. Marcin Wróbel. .oraz komendant ze Szczucina Pan Bogumił Jedynak.

Uroczystość uświetniła policyjna orkiestra z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Po zakończeniu oficjalnych uroczystości uczestnicy Dni Otwartych mogli obejrzeć specjalny pokaz musztry paradnej w wykonaniu Oddziału Prewencji Policji z Katowic. Policjanci z Oddziału Prewencji Policji z Krakowa zaprezentowali dynamiczne zatrzymanie przy użyciu siatki obezwładniającej. Podziw uczestników wzbudziło także przedstawienie zdarzenia o charakterze terrorystycznym odegrane przez małopolskich antyterrorystów.

Na czas Dnia Otwartego Oddział Prewencji Policji zamienił się w pełną atrakcji przestrzeń, w której młodzież, nauczyciele oraz zaproszeni goście mogli znaleźć najbardziej interesujące ich stoiska tematyczne. W specjalnie utworzonym na tą okoliczność miastecku policyjnym na uczniów oraz pozostałych uczestników spotkania czekały pokazy oraz ciekawe prelekcje. Główne atrakcje to m.in. ekspozycja floty policyjnego sprzętu transportowego oraz sprzętu, uzbrojenia i wyposażenia policyjnego. Mieściły się tam również stoiska przygotowane przez wybrane wydziały i sekcje z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Przy stanowisku Wydziału Ruchu Drogowego młodzież miała okazję zobaczyć m.in. symulację wypadku drogowego oraz zaobserwować jak wygląda jego prawidłowe zabezpieczenie, a także jak należy poprawnie udzielać pierwszej pomocy. Wydział Prewencji zaprezentował m.in. pokaz tresury psów policyjnych. W licznie odwiedzanym stanowisku Sekcji Doboru Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie młodzież mogła uzyskać szczegółowe informacje dotyczące rekrutacji do służby.

Uczniowie mieli także niepowtarzalną okazję aby wziąć udział w specjalnie dla nich przygotowanym przez Sekcję Psychologów teście psychologicznym dla potencjalnych kandydatów do służby w Policji.

Nie zabrakło również wykładów. W salach konferencyjnych dla nauczycieli wygłoszono prelekcję nt. uzależnień, natomiast uczniowie mogli posłuchać o cyberzagrożeniach, dopalaczach oraz odpowiedzialności karnej nieletnich.

Dzień Otwarty pn. „Poznaj nas! Małopolskie spotkanie z mundurem – Policja 2018”stanowił niepowtarzalną okazję do przybliżenia młodzieży, nauczycielom oraz zaproszonym gościom jak ciekawa i różnorodna jest służba w Policji.

Młodzież naszej szkoły została wyróżniona słowami pochwały przez funkcjonariusza opiekuna jako najbardziej zdyscyplinowana. Bardzo pozytywnym momentem tej wspaniałej imprezy było również spotkanie z Komendantem Mirosławem Strachem z Dąbrowy Tarnowskiej, Bogumiłem Jedynakiem ze Szczucina oraz Bogusławem Chmielarzem z Brzeska.

Nasi uczniowie znaleźli się również w reportażu Telewizji Kraków

https://krakow.tvp.pl/39236794/slubowanie-nowych-funkcjonariuszy-malopolskie-spotkania-z-mundurem

Dziennik Polski

https://dziennikpolski24.pl/kilkuset-uczniow-klas-mundurowych-z-calej-malopolski-wzielo-udzial-w-spotkaniu-z-mundurem/ga/13532514/zd/31398910

KPP Dąbrwa Tarnowska

http://dabrowa-tarnowska.policja.gov.pl/pl/content/uroczyste-slubowanie-oraz-dzien-otwarty-oddzialu-prewencji-policji-w-Krakowie#

Redagował Rafał Szydłowski

Pełny artykuł wraz ze zdjęciami znajduje się na stronie KPP Kraków

http://kpp-krakow.policja.gov.pl/pl/aktualnosci/poznaj-nas-malopolskie-spotkanie-z-mundurem-policja-2018-1