Narodowe Czytania „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego

Dnia 3 października 2018 r. odbyło się w ZSP NR 2 spotkanie, które było odpowiedzią na zaproszenie Pana Prezydenta RP do Narodowego Czytania „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. Innym celem była promocja czytelnictwa, która wiąże się z realizacją założeń Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, w którym uczestniczy nasza szkoła.

Powieść ta, wydana w 1924 roku, ukazuje złożoną sytuację państwa polskiego, która miała miejsce po odzyskaniu niepodległości. Po 123 latach nasza ojczyzna pojawiła się na mapach świata. Powstała ona z trzech części, w których przez ten czas obowiązywał inny język, waluta, system państwowy.

Utwór ten pokazuje również sytuację rodzin zesłanych w głąb Rosji po powstaniu listopadowym 1831 roku, losy ich dzieci i losy repatriantów, którzy na nowo odkrywali swój patriotyzm.

To książka o dojrzewaniu. Główny bohater, Cezary Baryka, poznaje czym jest rewolucja, utrata rodziców, później Polska. Walczy jako żołnierz w czasie wojny polsko – bolszewickiej w 1920 roku, kiedy to nasz kraj zatrzymał kolejny „potop”, jaki zalałby Europę – „potop bolszewicki”. To czas „Cudu nad Wisłą” czyli Bitwy Warszawskiej i krystalizacji państwa polskiego.

Dlatego ta lektura jest tak niezwykła i ważna również dzisiaj, kiedy wspominamy 100 – lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Młodzież klas III TE, III TLH, III LP oraz IV TL przygotowała inscenizację fragmentów utworu. Partie narracyjne czytali Agnieszka Sobieraj, Wiktoria Śpiewak oraz Bartosz Filipski. Partie dialogowe zaprezentowali:

Seweryn Baryka – Artur Łysik
Cezary Baryka – Marcin Juzba
Hipolit Wielosławski – Krystian Fijał
Laura Kościeniecka – Wiktoria Kawa
Władysław Barwicki – Tomasz Bil
Karolina Szarłatowiczówna – Klaudia Stanek
ksiądz Anastazy – Damian Gądek
Szymon Gajowiec – Mateusz Warias
Antoni Lulek – Łukasz Furgał
Towarzyszka – Anna Marszałek

Uczniowie zaprezentowali swój talent oratorski, artystyczny i aktorski, gdyż partie dialogowe rozbudowano o ruch sceniczny, gestykulację i kostiumy.

Zgromadzona publiczność mogła słuchać czytania lektury, oglądać reprodukcje okładek różnych wydań „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego oraz dwie wystawy poświęcone dziełom autora.

Nad całością przygotowań czuwały pani Monika Dojka, Bożena Nadolska – Walus, Małgorzata Zielińska.

lus oraz pani Małgorzata Zielińska.