Polska sięga dalej niż myślisz

Fundacja Odtworzeniowa Dóbr Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 Przez cały wrzesień młodzież naszej szkoły brała udział w akcji  
 „Polska sięga dalej niż myślisz”

Akcja ta gromadzi i przekazuje pomoc w edukacji polskim dzieciom na Kresach i Wschodzie, oraz dociera z pomocą do wybranych najbiedniejszych polskich rodzin. Wspiera  polskie szkoły w obcowaniu z językiem, historią i kulturą polską.
Uzupełnianie materiałów edukacyjnych to coś więcej niż szlachetna jednorazowa pomoc. To dostarczanie środków aby stale wzrastała duma z bycia Polakiem. To akcja nie do przecenienia, ponieważ wspierając edukację dzieci wzmacniamy ich pozycję w przyszłości jako lokalnych liderów.

Polacy na Kresach żyją często gorzej niż skromnie. Nierzadko dźwigają na swoich barkach zachowywanie dewastowanych śladów polskości. To oni dzisiaj głównie utrzymują i odkopują zdewastowane cmentarze, zbierają lokalne historie, kształcą młodzież. To ludzie z inicjatywą, wolą i wielkim sercem.

 Polacy z Kresów nigdy nie opuścili Ojczyzny. To Ojczyzna opuściła ich zmieniając granice. Żyjąc często w bardzo ciężkich warunkach opiekują się śladami polskości.  Paczka z Polski to dla nich nie tylko pomoc, lecz też dowód pamięci.

Bardzo dziękujemy młodzieży i nauczycielom za zrozumienie i wsparcie w zbiórce podręczników dla dzieci z polskich szkół na wschodzie.