2018 – ROKIEM „ZDROWIA DLA WSZYSTKICH”
W ramach realizacji projektu PROMOCJA ZDROWIA w naszej szkole przypominamy o haśle Światowego Dnia Zdrowia w 2018 r. „ZDROWIE DLA WSZYSTKICH”. W związku z kończącym się rokiem 2018 pragniemy zwrócić uwagę wszystkich na otaczający nas problem poprzez niniejszy artykuł oraz tematy na naszej tablicy szkolnej dotyczącej ZDROWIA.
Choroby zakaźne
Wrzesień – ospa wietrzna, różyczka
Październik – Kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) , krztusiec
Listopad – meningokoki, poliomyelitis
Grudzień – cholera, gruźlica
Styczeń – odra, świnka
Luty – tężec, toksoplazmoza
Marzec – HIV/AIDS
Kwiecień – szkarlatyna, mononukleoza
Maj – sepsa, wścieklizna
Czerwiec – Choroba bostońska, listerioza
Głównym założeniem kampanii tegorocznej jest skupienie uwagi na konieczności zapewnienia wszystkim ludziom dostępu do powszechnej opieki zdrowotnej na odpowiednim poziomie i możliwych do osiągnięcia zyskach płynących z tego faktu bez generowania dodatkowego obciążenia finansowego.
Cytując Dyrektora Generalnego WHO, „Nikt nie powinien wybierać między śmiercią, a trudnościami finansowymi. Nikt nie powinien wybierać pomiędzy kupieniem leków, a kupieniem jedzenia”.
Niestety, w dzisiejszych czasach, zbyt wielu ludzi ma duże trudności w dostępie do opieki zdrowotnej. „Powszechny” oznacza „dla wszystkich”, bez dyskryminacji i pominięcia kogokolwiek. Wszyscy i wszędzie mają prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych, których potrzebują, bez jednoczesnego spychania na skraj ubóstwa.
Oto niektóre fakty i liczby opisujące obecny stan powszechnej opieki zdrowotnej:
- Co najmniej połowa światowej populacji nie ma dostępu do niezbędnych usług medycznych.
- Niemal 100 milionów ludzi zostaje zepchniętych do skrajnego ubóstwa, zmuszona do przeżycia za 1,9 dolara (w Polsce 6,52 zł)*dziennie lub mniej z powodu konieczności płacenia za usługi medyczne z własnej kieszeni.
- Ponad 800 milionów ludzi (prawie 12% światowej populacji) przeznacza co najmniej 10% środków z domowego budżetu na wydatki związane ze zdrowiem własnym, chorego dziecka lub innego członka rodziny. Ponoszą tzw. „wydatki na sytuacje nadzwyczajne”.
CO MOŻESZ ZROBIĆ?
- Dla przedstawicieli władz:
– Zaangażowanie w zorganizowane dyskusje z szeroko rozumianymi instytucjami społecznymi, których dotyka problem powszechnej opieki zdrowotnej, a jednocześnie są niezbędne w jej osiągnięciu.
– Uchwycenie żądań ludzi, ich opinii i oczekiwań wobec kwestii związanych z powszechną opieką zdrowotną, by usprawnić reakcje polityczne. Możliwe jest przeprowadzenie konsultacji społecznych poprzez spotkania bezpośrednie, ankiety lub referendum.
– Współpraca z lokalnymi organizacjami i działaczami w dziedzinie powszechnej opieki zdrowotnej, by wypracować realne rozwiązania wpływające na poprawę sytuacji.
- Dla osób prywatnych, pracowników organizacji społecznych i instytucji opieki zdrowotnej:
– Wyrażanie swoich potrzeb, opinii i oczekiwań lokalnym władzom, politykom, ministrom i innym reprezentantom.
– Wykorzystanie mediów do podzielenia się swoimi historiami z punktu widzenia społeczności i pacjentów dotkniętych problemem.
– Organizowanie wydarzeń z pomocą mediów i serwisów społecznościowych, takich jak fora dyskusyjne, debaty polityczne, koncerty, marsze i wywiady, by umożliwić ludziom spotkania z ich reprezentantami politycznymi w kontekście powszechnej opieki zdrowotnej.
- Dla przedstawicieli mediów:
– Zwracanie uwagi na inicjatywy i interwencje mające pozytywny wpływ na dostęp do opieki zdrowotnej na odpowiednim poziomie i wsparcie finansowe ludzi i społeczności.
– Pokazanie konsekwencji braku dostępu do koniecznych świadczeń opieki zdrowotnej.
– Stworzenie platform do dialogu pomiędzy beneficjentami, społecznościami i ich reprezentantami a przedstawicielami władz, poprzez np. programy talk-show, wywiady i debaty radiowe.
Zespół do spraw Promocji Zdrowia