EUROPEJSKI DZIEŃ WIEDZY O ANTYBIOTYKACH

W 2008 roku Komisja Europejska ustanowiła dzień 18 LISTOPADA EUROPEJSKIM DNIEM WIEDZY O ANTYBIOTYKACH.

Ma on na celu zwrócenie uwagi na problem, jakim jest wzrost antybiotykoodporności drobnoustrojów przy jednoczesnym braku nowych antybiotyków. Z raportu Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) wynika, że z powodu infekcji bakteriami opornymi na antybiotyki w UE co roku umiera 25 tys. Ludzi. Główną przyczyną powstawania, selekcji i rozprzestrzeniania się bakterii opornych na antybiotyki jest powszechne nadużywanie tej grupy leków.

Antybiotyki nie działają na wirusy!!!

Wirusy są odpowiedzialne za:

  • przeziębienia,
  • grypę,
  • ostre zapalenie oskrzeli,
  • większość przyczyn kaszlu
  • większość zapaleń gardła

wtedy antybiotyki nie pomagają

PRZEZIĘBIENIE? GRYPA? ZDROWIEJ BEZ ANTYBIOTYKÓW!

Leczenie zwykłego przeziębienia antybiotykiem nie przyspiesza ustąpienia objawów. Niewłaściwe stosowanie antybiotyków może spowodować, że w przyszłości przestaną być skuteczne i nie pomogą wtedy, kiedy naprawdę będą potrzebne Tobie lub Twojemu dziecku.

Antybiotyki nie zapobiegają przenoszeniu się przeziębienia czy wirusa grypy na inne osoby.

Nie namawiaj lekarza, żeby przepisał Ci antybiotyk – on wie kiedy jest Ci potrzebny, jeśli bierzesz antybiotyk – przyjmuj go dokładnie tak, jak zalecił lekarz i nie odstawiaj , nawet wtedy, kiedy ustąpiły objawy choroby.

Pamiętaj! Jeśli przyjmujesz antybiotyki rób to odpowiedzialnie, zawsze według zaleceń lekarza, a dzięki temu przedłużysz ich skuteczne działanie w przyszłości.

W związku z promocją zdrowia w naszej szkole koordynator do spraw promocji zdrowia pani Hanna Jamka zorganizowała akcję, która miała na celu zwrócenie uwagi na problem antybiotyków w społeczeństwie. Uczniowie:

Z klasy 1 TEL:

Sak Wiktoria

Kogut Agnieszka

Sojka Aleksandra

Z klasy 1 TH:

Panek Kamil

Ziemian Natalia

Piekielniak Patrycja

pod kierunkiem nauczyciela biologii pani mgr Sabiny Orłowskiej – Grzech przygotowali plakaty o działaniu antybiotyków na nasze zdrowie.

Uczniowie z 3 klas: 1 TEL, 1 TI oraz z 1 TH wzięli także udział w konkursie wiedzowym, przygotowanym przez panią Orłowską,  który ukazał działanie oraz skutki nadużywania antybiotyków.

Pierwsze miejsce zajął Panek Kamil z klasy 1 TH osiągając 19 punktów na 20 możliwych. Drugie miejsce:  Jakub Lipowicz z klasy 1 TE/L, który zdobył 18 pkt/20 oraz trzecie miejsce:  Aleksandra Sojka z 1 TE/L, która uzyskała 17 pkt/20  oraz Patryk Potoczny z klasy 1 TI – 17 pkt/ 20.

Wszystkim serdecznie dziękujemy za udział w konkursach i gratulujemy! 

Zespół ds. Promocji Zdrowia