ZSP Nr 2 z Nominacją do nagrody na Gali Szkół Dialogu

Dnia 26 lutego 2019 roku w Teatrze Wielkim w Warszawie miała miejsce niezwykła uroczystość- Gala Szkół Dialogu. Zgromadziła ponad 1 200 osób uczniów z całej Polski, wśród których znała się również 6- osobowa grupa z naszej szkoły. Szkoła Dialogu to program dedykowany uczniom szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, który ma na celu poszerzanie wiedzy o lokalnej polsko-żydowskiej historii. Od 2008 roku program był realizowany w 370 szkołach z 270 miejscowości z całej Polski. W tym roku Szkoła Dialogu trafiła do 40 nowych szkół, a w kolejnych 20 kontynuowano projekt rozpoczęty w ubiegłych latach. Grupa 26 uczniów z ZSP nr 2 w DT również przystąpiła do tego przedsięwzięcia i przygotowała wycieczkę szlakiem dąbrowskich judaików, podczas której występowała w roli przewodników. Ponadto w dąbrowskiej synagodze został zorganizowany koncert, wystawa przedmiotów związanych ze świętami żydowskimi oraz poczęstunek dla zaproszonych gości, wśród których znaleźli się: burmistrz naszego miasta- Krzysztof Kaczmarski, wicestarosta powiatu dąbrowskiego – Krzysztof Bryk, dyrektor OSK- Paweł Chojnowski oraz dyrektor ZSP Nr 2 – Robert Pantera. Wszyscy uczniowie, którzy wzięli udział w programie, zostali zaproszeni na Galę rozdania nagród. Wśród wyróżninych znalazła się też nasza szkoła, której przyznano nominację w kategorii „Różnorodność działań” i uhonorowano zaszczytnym tytułem i dyplomem Szkoły Dialogu. Galę uświetniła liczna obecność przedstawicieli świata dyplomacji, polityki, sztuki i działalności społecznej, między innymi wicemarszałka Senatu Bogdana Borusewicza, ambasadorów Australii i Izraela, prezydenta Warszawy, zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich, naczelnego rabina Polski Michaela Schudricha, a także ocalałych z Holocaustu i Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Dodatkowych wrażeń artystycznych dostarczył występujący na scenie zespół „Hańba!”, który w niezwykły sposób łączy punk rocka z ulicznym folkiem. Dla wszystkich uczestników uroczystość była niezwykłym przeżyciem, a uczniowie biorący udział w projekcie otrzymali atrakcyjne nagrody. Miłym dla naszej szkoły akcentem jest też fakt, iż wypowiedź naszej uczennicy stała się mottem Gali: „Nauczyłam się, że to, co nas otacza- budynki, domy, planty- to nie tylko miejsca, ale i historia ludzi”. Jesteśmy wdzięczni dyrekcji szkoły za przychylność oraz Panu Burmistrzowi za pomoc w zorganizowaniu wyjazdu do stolicy.
Pełną transmisję z Gali można zobaczyć na

Całość uświetnił występ krakowskiego zespołu Hańba!. W tegorocznej edycji programu Szkoła Dialogu dzięki wsparciu finansowemu Friends of the Forum, Conference on Jewish Material Claims Against Germany i CAF Canada wzięło udział 40 szkół. Na Gali obecni byli także przedstawiciele szkół kontynuujących działania na rzecz upamiętniania żydowskiej historii ich miasteczek, które w programie Szkoła Dialogu brały udział w poprzednich latach Oznacza to, że mamy tutaj 1,2 tys uczniów, do tego ich rodzice, opiekunowie, nauczyciele, samorządowcy, lokalnych aktywistów, którzy przyjeżdżają tutaj po to, że by pokazać swoje projekty, żeby zobaczyć projekty innych, żeby zobaczyć, że to jest kawał siły społeczeństwa, który angażuje się w ten projekt-
Adresatami naszych programów jest kilak grup docelowych, ale najważniejsze grupy naszych programów znajdują się w Polsce. Najliczniejszą jest ta grupa, którą honorujemy na Gali Szkoły Dialogu, czyli uczniowie. Uczniowie, którzy wzięli udział w naszym programie edukacyjnym, przeznaczonym dla uczniów szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych, obecnie późnych lat podstawówki i szkół średnich, którzy biorą udział w programie Szkoła Dialogu po to, żeby poznać żydowską historię miejscowości z których pochodzą- tłumaczy Kaczmarek.
Podczas cyklu czterech warsztatów trenerzy Forum przybliżają uczniom wielowiekową wspólną historię i pozwalają odkrywać ogromny wkład Żydów w kulturowy, społeczny i ekonomiczny rozwój naszego kraju. Forum Dialogu stawia na model edukacji nieformalnej, w której uczniowie stają się samodzielnymi badaczami przygotowującymi projekt dotyczący upamiętnienia żydowskiej historii ich miejscowości. Efektem programu Szkoła Dialogu są inicjatywy samodzielnie planowane i realizowane przez uczniów. Powstają blogi, filmy, foldery turystyczne, wystawy, piosenki czy tablice pamiątkowe. Uczniowie angażują mieszkańców swoich społeczności, włączając ich w swoje działania.
Celem głównym Gali Szkoły Dialogu jest przede wszystkim uhonorowanie tych uczniów. mówi Kaczmarek.- To na czym nam bardzo zależy, to to, że projekt, który jest ważny lokalnie, jest również ważny z punktu widzenia społeczeństwa polskiego dzisiaj, jako całości- podsumowuje.
https://polskatimes.pl/gala-szkoly-dialogu-praca-z-tym-impulsem-jak-nie-my-to-kto-najbardziej-nas-cieszy/ar/13922521
Rozpoczęła się Gala Szkoły Dialogu 2018! Na sali jest z nami ponad 1200 osób: uczniowie i uczennice 40 tegorocznych szkół, które dołączyły do programu, oraz ponad 20 szkół kontynuujących, towarzyszące im grona pedagogiczne oraz reprezentanci i reprezentantki lokalnych władz, a także przyjaciółki i przyjaciele Forum.
Specjalnymi gośćmi tegorocznego wydarzenia są Ocalałe i Ocalali z Zagłady oraz Sprawiedliwe i Sprawiedliwi wśród Narodów Świata. Ich dzisiejsza obecność jest uosobieniem jednego z filarów programu Szkoła Dialogu: dzielenia się wiedzą między pokoleniami.
Zapraszamy do oglądania transmisji z Gali na naszym kanale YouTube!

Już za trzy tygodnie prawie 1 200 uczniów i uczennic ostatnich klas szkoły podstawowej i szkół ponadpodstawowych zgromadzi się w Teatrze Wielkim w Warszawie, aby podsumować rok swojej ciężkiej pracy na rzecz przywrócenia pamięci o lokalnych żydowskich społecznościach.
Przyjadą nie tylko z większych miast, jak Bielsko-Biała, Gdynia, Grudziądz czy Wałbrzych, ale także z miejscowości, o których nie słyszy się codziennie – z Białych Błot, Łapszy Niżnych, Narewki czy Sulęcina. Wszyscy zrealizowali samodzielnie zespołowe, zaangażowane społecznie projekty, odkrywające i interpretujące na nowo zapomniane żydowskie dziedzictwo. Odważnie wyszli w przestrzeń publiczną swoich miejscowości, organizując i prowadząc wycieczki żydowskimi śladami dla swoich sąsiadów. Odbyli osobistą podróż związaną z odkrywaniem przeszłości własnego miejsca zamieszkania, nieraz skonfrontowali się z własnymi uprzedzeniami czy nagle gwałtownie zdali sobie sprawę z tego, jak wielka bywa luka w zbiorowej pamięci o polskich Żydach. Oddając głos jednej z uczestniczek programu z Dąbrowy Tarnowskiej: „Nauczyłam się, że to co mnie otacza – budynki, domy, planty – to nie tylko miejsca, ale i historia ludzi”.
Gala Szkoły Dialogu to nie tylko wielkie święto tych uczennic i uczniów, a także okazja do podziękowania za ich ogromny wysiłek. Odbędzie się ona 26 lutego 2019 roku o godzinie 12.00 w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Serdecznie zapraszamy do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu.
Agnieszka Mierzwa
Koordynatorka programu Szkoła Dialogu