Lekcja tolerancji.

W dniu 27 maja 2019r. odbyła się lekcja koleżeńska pana Rafała Szydłowskiego w klasie I TLE dotycząca tolerancji osób z niepełnosprawnością. Lekcja przygotowywana była dużo wcześniej. Uczniowie klasy sami doświadczyli czym jest  niepełnosprawność. Utrudnienia, które przyjęli na siebie miały szczytny cel. Ukazały osobom pełnosprawnym ,z jakimi przeciwnościami muszą się mierzyć osoby chodzące o kulach czy niewidome, albo niesłyszące, ze złamaną ręką bądź nogą. Młodzież sama zauważyła, że niedostosowanie warunków budynków, brak opiekuna, niemożność używania dwóch kończyn jest  bardzo niekomfortowe. Rozmawiano również na tematy związane z akceptacją osób niepełnosprawnych. Mówiono o ich oczekiwaniach oraz niewłaściwych zachowaniach w celu ich uniknięcia.

Prowadzący zaprosił na lekcję panią Magdalenę Sipior, nauczycielkę wychowania fizycznego  pracującą w naszej szkole, która opowiedziała o chorobie swej córeczki – Ali. Alusia choruje na rdzeniowy zanik mięśni (SMA). Choroba ta powoduje na początku spadek napięcia mięśniowego oraz stopniowy ich zanik, dziecko traci sprawność, nie może się poruszać, następnie przestaje oddychać. Postępowanie choroby jest zależne od jej typu. Nieleczone dzieci z SMA umierają.

Pani Magda opowiedziała o walce, jaką stoczyli ona i jej mąż o życie dziecka, o oswajaniu lęków i niepokojów, o nadziei i niesamowitych ludziach, którzy w najgorszym czasie ich życia nieśli pomoc. Następnie mówiła o nowoczesnych  środkach farmaceutycznych ratujących dzieci z SMA, rehabilitacji i życiu z niepełnosprawnością. Dzisiaj, dwuletnia Ala, to niesamowicie żywiołowa, wesoła dziewczynka, której wszędzie pełno. Jest radosnym, pogodnym dzieckiem, które śpiewa swoje ulubione piosenki, jest odważna i całą sobą pokazuje, że niepełnosprawność jej nie ogranicza. Ma swoje ulubione bajki , zainteresowania i gusta. Uwielbia zabawy ze swoją starszą siostrą – Julią, która jest niezwykła. Relacje między dziewczynkami są takie same jak każdego, kochającego się rodzeństwa. Dziewczynki „biegają”, bawią się w chowanego, Julia uczy Alę mówić i co najważniejsze, widać, że to jej ukochana siostra, w niczym nie gorsza.