„Światowy Dzień Bez Tytoniu 2019 „Tytoń i zdrowie płuc”.

Corocznie, począwszy od 1988 roku –  31 maja –  obchodzony jest Światowy Dzień bez Tytoniu. W tegorocznej edycji zwracamy szczególną uwagę na zdrowie płuc i od tytoniowe choroby układu oddechowego. Realizowana akcja jest częścią programu Europy wolnej od dymu tytoniowego, która  została przyjęta na Konferencji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Podstawowym celem podejmowanych działań jest  zwrócenie uwagi na aspekty zdrowotne, społeczne, ekonomiczne palenia tytoniu. Dzień ten ma również zachęcić do 24-godzinnego okresu abstynencji od wszystkich form konsumpcji tytoniu na całym świecie.

Zdrowotne korzyści z zaprzestania palenia papierosów:
 Osoby decydujące się na zaprzestanie palenia powinny wiedzieć, że po zaprzestaniu dochodzi do wielu korzystnych dla organizmu zmian i tak, po upływie:
·         20 minut – ciśnienie i tętno powracają do normy,
·         8 godzin – poziom tlenu we krwi wraca do normy, a tlenku węgla (czadu) zmniejsza się o połowę;
·         1 dnia – płuca rozpoczynają usuwanie śluzu;
·         48 godzin powraca do normy zmysł smaku i zapachu.
·         w ciągu 24 godzin zmniejsza się ryzyko ostrego zawału serca.
·         w ciągu 3 dni – poprawia się wydolność oddechowa;
·         od 2-12 tygodni – poprawia się wydolność krążenia, a wydolność płuc wzrasta nawet o 30%; Zwiększa się wydolność fizyczna
·         od 3-9 miesięcy – ustępuje kaszel, duszność, zadyszka i trudności z oddychaniem, rozpoczyna się regeneracja rzęsek, które pomagają oczyścić oskrzela i chronią przed infekcjami;
·         po 1 roku o 50% zmniejsza się ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną serca.
·         po 5 latach o 50% zmniejsza się ryzyko zachorowania na raka płuc oraz raka jamy ustnej, przełyku i krtani. W dużym stopniu zmniejsza się ryzyko wystąpienia udaru mózgu.
·         po 10 latach ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną jest podobne jak u osoby nigdy niepalącej. Ryzyko zachorowania na raka jamy ustnej, krtani, przełyku, pęcherza moczowego i nerek nadal zmniejsza się.
·         po 15 latach ryzyko zachorowania na raka płuca jest podobne jak u osoby nigdy nie palącej.
 Dziś jest dobry dzień, żeby zawalczyć o zdrowie i jakość życia.

                               Pedagog szkolny