„Wspólnie poznajemy perły kultur Powiśla Dąbrowskiego i Podola” – dzień drugi.

11 września grupa młodzieży polsko – ukraińskiej z Zespołu Szkół im. K. K. Baczyńskiego i z Narodowego Uniwersytetu w Kamieńcu Podolskim im. Iwana Ohijenka spędziła na poznawaniu skarbów Powiśla Dąbrowskiego.

Najpierw udaliśmy się do Muzeum Drogownictwa w Szczucinie, gdzie przewodnicy oprowadzili nas po obiekcie, zapoznając nas z urządzeniami służącymi do budowy i utrzymania dróg. Kilkoro z nas mogło w praktyce przekonać się, dlaczego rodzice ostrzegali dawniej swoje dzieci „jak nie będziesz się uczył, to będziesz kamienie łupał przy drodze,” ponieważ urządzenie służące dawniej do rozłupywania kamieni było naprawdę ciężkie.

Potem udaliśmy się do Domu Malarek w Zalipiu – miejsca słynnego nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Mieliśmy tam okazję zintegrować się w czasie wspólnych warsztatów malarskich, po których zostały nam na pamiątkę wykonane przez nas prace. Na koniec zostaliśmy poczęstowani obiadem przygotowanym specjalnie dla nas przez gospodynie z Domu Malarek.