Oni idą przez naszą pamięć

„Jeśli my zapomnimy o nich, Ty, Boże na niebie zapomnij o Nas”

Oni idą przez naszą pamięć 80 rocznica zbrodni katyńskiej i 10 rocznica katastrofy smoleńskiej.

Katyń-symbol komunistycznego ludobójstwa, dokonanego przed 80 laty na prawie 22tysiącach Polaków porusza do dziś, a Józef Czapski nazwał go „ zbrodnią nad zbrodniami”, a przecież wiek XX przyniósł bardziej okrutne i masowe mordy. Jednak Katyń pozostaje wyjątkowy w kilku wymiarach .

Ofiary zbrodni katyńskiej stanowiły elitę niepodległościową państwa polskiego. Jakże wielu z nich brało udział w zmaganiach o niepodległą Polskę w latach 1914- 1921,nierzadko rodzinne tradycje wiodły przez powstańcze zmagania XIX wieku. Pozostałe po nich stosy Krzyży Virtutti Militari, Walecznych, Niepodległościowych ilustrują kim byli i czym była dla nich Niepodległa.

Echa Katynia”. IPN po raz dziesiąty zorganizował przegląd filmów ...

Mordowano ich strzałem w tył głowy w piwnicach, nad leśnymi dołami, bo pozostali wierni Polsce. Nie zdradzili jej. Oprawcy- przedstawiciele władz Związku Radzieckiego napisali wprost w decyzji o ich zgładzeniu, iż każdy z nich oczekuje tylko wolności aby podjąć walkę z władzą sowiecką, której są wrogami nierokującymi poprawy. Przejmująco wyraziły to dzieci Gustawa Szpilewskiego. Na symbolicznej mogile katyńskiej złożyły szarfę: DZIĘKUJĘ CI TATUSIU , ŻE NIE POSZEDŁEŚ NA WSPÓŁPRACĘ. Bo Katyń był po to, aby Polskę złamać, by była niezdolna do niepodległego istnienia, do walki i czynu, aby uczynić ją najpodrzędniejszą- pisał Józef Czapski, autor „ Wspomnień starobielskich”.

Zbrodnia Katyńska | dzieje.pl - Historia PolskiZ Katyniem nierozerwalnie związane było kłamstwo od chwili odkrycia mogił w 1943 roku. Sprawcy przez lata robili wszystko, by nikt nie poznał prawdy. Wszyscy wiedzieli, że sprawcą ludobójstwa jest Związek Radziecki. Katyń niesie jednak również nadzieję. Prawda zwyciężyła a wraz z nią wróciła niepodległa Polska.

Wśród ofiar tej straszliwej zbrodni popełnionej na Polaka znaleźli się nasi dąbrowscy rodacy- przedwojenni policjanci i żołnierze, ich nazwiska stanowią dąbrowską listę katyńską.

                                 DĄBROWSKA LISTA KATYŃSKA 

1. Berbeka Tadeusz z Dąbrowy Tarnowskiej – Starobielsk
2. Borek Marcin z Podlipia- Starobielsk
3. Józef Horenberger z Dąbrowy Tarnowskiej – Starobielsk
4. Stanisław Juras z Oleśnicy- Kozielsk
5. Mieczysław Kurkowski z Żabna – Starobielsk
6. Stanisław Kaczówka z Świebodzina –Starobielsk
7. Jan Musiał z Miechowic –Bykownia
8. Teofil Ney z Siedliszowic –Starobielsk
9. Franciszek Olszewski z Luszowic –Starobielsk
10. Franciszek Struziak z Mędrzechowa –Kozielsk
11. Stanisław Szpak z Dąbrowy Tarnowskiej – Kozielsk
12. Dominik Szczawiński z Gręboszowa – Kozielsk
13. Zioło Zdzisław z Dąbrowy Tarnowskiej –Starobielsk
14. Józef Żuchowicz z Świdrówki- Kozielsk
15. Albin Basista z Dąbrowy Tarnowskiej – Ostaszków
16. Józef Bratko z Wietrzychowice- Ostaszków
17. Bogusław Burdyna z Żabna- Ostaszków
18. Jan Gębala z Żabna- Ostaszków
19. Franciszek Kogut z Gruszowa –Ostaszków
20. Ignacy Kowal z Szczucina – Ostaszków
21. Michał Kowal z Szczucina- Ostaszków
22. Franciszek Ogarek z Żabna-Ostaszków
23. Paduch Wojciech z Dąbrowy Tarnowskiej –Ostaszków
24. Jan Pawlak z Radgoszczy –Ostaszków
25. Adam Sarnowski z Żabna- Ostaszków
26. Zygmunt Śliski z Dąbrowy Tarnowskiej –Ostaszków
27.Franciszek Wróblewski z Lipin – Ostaszków
28. Mieczysław Seweryn z Żabna – Kozielsk
29. Jan Stanisław Świątecki z Ujścia Jezuickiego – Charków

W obchody rocznicy zbrodni katyńskiej, wpisuje się 10 rocznica tragicznej katastrofy smoleńskiej, która miała miejsce 10 kwietnia 2010 roku, tuż przed godziną 9. Samolot Tu- 154M z polskim prezydentem Lechem Kaczyńskim oraz towarzyszącą delegacją na pokładzie, podchodząc do lądowania uległ katastrofie w wyniku , której zginął prezydent Lech Kaczyński i 96 osób wchodzących w skład polskiej delegacji. Delegacja udawała się na obchody 70 rocznicy zbrodni do Katynia. Katastrofa ta stała się wielkim wstrząsem i bolesną traumą dla wszystkich Polaków.

Wszyscy zginęli na służbie Ojczyźnie, zginęli na służbie polskiej pamięci. Do Katynia prowadziła ich miłość ku tym, co przed siedemdziesięciu laty oddali życie za Polskę, prowadziła ich wierność temu co polskie, prowadziła ich pamięć o tym co wielkie i święte oraz pamięć prawdy o strasznej zbrodni katyńskiej.

J. Kaczyński o ustaleniach ws. katastrofy smoleńskiej: Nie możemy ...

Włodzimierz Piasecki

 

 Katyń – Pamiętamy!

Spotkanie opłatkowe Rodziny Katyńskiej [FILM] - Gazeta OlsztyńskaKatyń, miejsce zbrodni dokonanej przez agresora państwa polskiego ZSRR, symboliczne miejsce pochówku żołnierzy polskich, brutalnie zamordowanych poprzez strzał w tył głowy. Jako społeczność Zespołu Szkół w Dąbrowie Tarnowskiej, pragniemy wyrazić pamięć o zmarłych i włączyć się w obchody tego wydarzenia. Przypomnijmy – 19 września 1939 r. Ławrientij Beria powołał Zarząd do Spraw Jeńców Wojennych i Internowanych przy NKWD nakazał utworzenie sieci obozów, między innymi w Starobielsku, Kozielsku oraz obozu w Ostaszkowie, przeznaczonego dla funkcjonariuszy policji, KOP i więziennictwa. Wśród uwięzionych znajdowała się duża grupa oficerów rezerwy, powołanych do wojska w chwili wybuchu wojny. Większość z nich reprezentowała polską inteligencję – lekarze, prawnicy, nauczyciele szkolni i akademiccy, inżynierowie, literaci, dziennikarze, działacze polityczni, urzędnicy państwowi i samorządowi, ziemianie. Decyzja o wymordowaniu polskich jeńców wojennych z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz Polaków przetrzymywanych w więzieniach NKWD na obszarze przedwojennych wschodnich województw Rzeczypospolitej zapadła na najwyższym szczeblu sowieckich władz. Podjęto ją 5 marca 1940 r. Biuro Polityczne KC WKP na podstawie pisma, które ludowy komisarz spraw wewnętrznych Ławrientij Beria skierował do Stalina. Szef NKWD, oceniając w nim, że wszyscy wymienieni Polacy „są zatwardziałymi, nierokującymi poprawy wrogami władzy sowieckiej”, wnioskował o rozpatrzenie ich spraw w trybie specjalnym, „z zastosowaniem wobec nich najwyższego wymiaru kary – rozstrzelanie”. Dodawał, że sprawy należy rozpatrzyć bez wzywania aresztowanych i bez przedstawiania zarzutów, decyzji o zakończeniu śledztwa i aktu oskarżenia. Po trwających miesiąc przygotowaniach, 3 kwietnia 1940 r. rozpoczęto likwidację obozu w Kozielsku, a dwa dni później obozów w Starobielsku i Ostaszkowie. Przez następnych sześć tygodni Polacy wywożeni byli z obozów grupami do miejsc kaźni.

Zbrodnie katyńską kwalifikuje się jako zbrodnie wojenną, przeciwko ludzkości, pokojowi. Na mocy decyzji podjętych przez najwyższe władze ZSRR, NKWD wiosną 1940 roku poprzez rozstrzelanie zabiło co najmniej 21 768 obywateli polskich, w tym ponad dziesięć tysięcy oficerów Wojska Polskiego oraz Policji Państwowej. Egzekucji dokonano poprzez strzał w tył głowy z broni krótkiej. Informację o odkryciu masowych grobów w Katyniu, Niemcy podali 13 kwietnia 1943 roku, nie chcąc brać odpowiedzialności przed historią i światem za tę straszną zbrodnię.

Biblioteka Szkolna ZS w Dąbrowie Tarnowskiej

 

 

Znalezione obrazy dla zapytania obrazy do modlitwy za zmarłych

 

Wieczny odpoczynek racz im dać, Panie,
A światłość wiekuista niechaj im świeci.
Niech odpoczywają w pokoju wiecznym.
Amen.