31 maja Dzień bez papierosa – PROMOCJA ZDROWIA

Święto to maja na celu zwrócenie uwagi na szkodliwość palenia tytoniu.

Czym jest dym tytoniowy?

Dym tytoniowy – to pod względem fizykochemicznym aerozol, powstający wskutek niecałkowitego spalania tytoniu. Składa się z fazy gazowej i rozproszonych w niej cząsteczek stałych. Z uwagi, że procesowi spalania towarzyszy wytwarzanie ciepła, składniki dymu tytoniowego ulegają pirolizie, a aktywne cząsteczki łączą się ze sobą w procesie pirosyntezy, tak że powstają nowe związki chemiczne. Wśród składników dymu tytoniowego zaobserwowano występowanie ponad 5000 substancji mających działanie na organizm. Związki w nim zawarte mają właściwości: toksycznekancerogenneteratogenne i szkodliwe. Głównymi składnikami dymu tytoniowego (w 85% masy dymu) są: azottlen i dwutlenek węgla.

Głównymi składnikami dymu tytoniowego (w 85% masy dymu) są: azottlen i dwutlenek węgla

Wdychanie dymu tytoniowego ma udowodnione znaczenie w powstawaniu następujących nowotworów (zwiększa ryzyko wystąpienia):

Czy tytoń zawsze szkodzi?

Tytoń ma niewielką liczbę pozytywnych efektów na zdrowie, głównie związanych z działaniem nikotyny na układ nerwowy.

Prawdopodobnie najważniejszą korzyścią może być potencjalny wpływ na chorobę Alzheimera. Niektóre badania wykazały, że osoby chore na chorobę Alzheimera rzadziej paliły względem ogółu populacji. Jedna z możliwych interpretacji to taka, że palenie może mieć korzystny wpływ w zapobieganiu wystąpienia choroby Alzheimera. Jednakże badania na tym polu są ograniczone, a wyniki rozbieżne. Niektóre badania wykazują, że palenie zwiększa ryzyko choroby Alzheimera. Z kolei niedawny przegląd dostępnej literatury naukowej na ten temat prowadzi do wniosku, że obserwowany spadek ryzyka zachorowania na chorobę Alzheimera może być spowodowany tym, że palacze po prostu umierają wcześniej, jeszcze zanim osiągną wiek, w którym choroba Alzheimera przeciętnie się rozpoczyna. 

Papieros a e-papieros

E-papieros  to elektroniczny inhalator nikotyny zasilany jest akumulatorem, to urządzenie inhalacyjne dające użytkownikowi podobne wrażenia jak przy paleniu tradycyjnych papierosów. Urządzenie powoduje zamianę roztworu inhalacyjnego na wdychany przez użytkownika aerozol (zamiast dymu wdychanego przy paleniu papierosów). Roztwór inhalacyjny (tzw. liquid) składa się zazwyczaj z glikolu propylenowegogliceryny, aromatów oraz nikotyny w różnym stężeniu . Podstawowa zasada działania e-papierosa to podgrzanie płynu (zazwyczaj zawierającego nikotynę) do temperatury, w której przechodzi on w stan lotny i może być wdychany. W e-papierosie nie zachodzi spalanie, dzięki czemu nie wydziela się silny zapach i powstaje bardzo niewiele substancji ubocznych.

Różnice w stosunku do wyrobów tytoniowych

 • nie zawiera tlenku węgla oraz substancji rakotwórczych, ponieważ proces „palenia” faktycznie polega na inhalacji aerozolem złożonym głównie z glikolu propylenowego oraz gliceryny, nie zaś spalaniu tytoniu;
 • koszt e-palenia (jednostkowy, poza samym zakupem urządzenia) jest wielokrotnie niższy niż przy zakupie tradycyjnych papierosów.
 • brak jest również tzw. „dymu bocznego” który wytwarzany jest przez tradycyjne papierosy, w związku z tym osoby przebywające w tym samym pomieszczeniu z użytkownikiem e-papierosa nie są narażone na bierne palenie.

ZAGROŻENIE DLA ZDROWIA

Amerykańska Agencja Żywności i Leków zauważyła, że w ostatnich latach korzystanie z e-papierosów wzrosło gwałtownie wśród dzieci i młodzieży i stały się one najczęściej używanym produktem tytoniowym przez uczniów szkół średnich. Rozpoczęła więc kampanię „Rzeczywisty Koszt” (The Real Cost) skierowaną do 10,7 mln młodych ludzi w wieku 10–17 lat, którzy używali e-papierosów lub są na to otwarci, by uprzytomnić im zagrożenia. Jednocześnie podjęto działania na rzecz skutecznego egzekwowania zakazu marketingu adresowanego do młodych ludzi. Zobowiązano branżę do wycofania produktów szczególnie dla nich atrakcyjnych, co w praktyce może oznaczać zmuszenie firm do usunięcia z rynku amerykańskiego niektórych lub wszystkich produktów z aromatami[

Zgodnie z ustawą z dnia 22 lipca 2016 r. o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych[24] e-papierosy podlegają wielu obostrzeniom prawnym. E-papierosy mogą kupić wyłącznie osoby, które ukończyły 18 lat. Zakazane jest ich używanie w miejscach publicznych a także ich reklamowanie. Zabroniona została sprzedaż internetowa większości akcesoriów (płyny, bazy, atomizery i inne) oraz wprowadzono istotne ograniczenia w sprzedaży stacjonarnej (m.in. zakaz sprzedaży płynów w opakowaniach większych niż 10 ml)

Jak skutecznie rzucić palenie?

Silna wola to najważniejszy czynnik decydujący o zwycięstwie z nałogiem, jednak, aby odnieść sukces, warto zapoznać się z metodami, które wspierają rzucanie palenia:

 • Określ, dlaczego chcesz rzucić palenie. Odpowiedź na to pytanie jest bardzo ważna, dlatego zastanów się, czy do rzucenia palenia skłaniają cię względy zdrowotne, finansowe czy może estetyczne, takie jak brzydki zapach czy żółte zęby.
 • Wspomóż się farmaceutycznie. Nikotynowa terapia zastępcza może okazać się bardzo pomocna, szczególnie przy początkowym głodzie nikotynowym. Pierwsze dni walki z nałogiem są najtrudniejsze, dlatego warto wspomóc się tabletkami, inhalatorami lub plastrami, które dostępne są w aptece: https://www.apteka-melissa.pl/kategoria/rzuc-palenie,804.html. Dzięki zmniejszonej dawce nikotyny zawartej w farmaceutykach, złagodzisz objawy głodu nikotynowego, nie dostarczając do organizmu szkodliwych substancji zawartych w dymie papierosowym.
 • Akupunktura i elektrostymulacja. Pozwalają one na odzyskanie dobrego samopoczucia, bez konieczności zapalenia papierosa. Mogą okazać się pomocne przy początkowym stresie i dyskomforcie związanym z odstawieniem nikotyny.
 • Biorezonans. To metoda, która polega na podłączeniu palacza do urządzenia i za pomocą elektrod wywołanie reakcji mającej na celu wygaszenie głodu nikotynowego.

Dlaczego warto rzucić palenie?

Bez ściśle określonego celu, nawet posiłkując się powyższymi metodami, rzucenie palenia może nie być możliwe. Dlatego podczas silnej pokusy zapalenia papierosa, warto mieć w pamięci korzyści, jakie uzyskamy, odmawiając go sobie:

 • Zniwelowanie uczucia zmęczenia i niewyspania, spowodowane gorszym dotlenieniem.
 • Zaoszczędzone pieniądze, które możesz przeznaczyć na konkretne przyjemności, jak na przykład nowe ubranie czy kosmetyk. Niewydane na papierosy pieniądze możesz również odkładać, aby po kilku miesiącach uzbierać sporą sumę, na przykład na wakacje.
 • Poprawienie wyglądu i atrakcyjności. Papierosy oznaczają brzydki zapach, zmęczoną, szarą i szybciej starzejącą się skórę, żółte zęby, a także łatwiejsze powstawanie cellulitu.
 • Lepsze zdrowie. Dotlenienie organizmu, ustabilizowanie ciśnienia, poprawienie krążenia i wydolności płuc, zmniejszenie ryzyka nowotworu, choroby wieńcowej i ataku serca oraz poprawienie smaku i węchu.

To tylko niektóre korzyści wynikające z rzucenia palenia, o których zawsze warto pamiętać. Już po kilku dniach bez papierosa zobaczysz różnicę, gdy Twoje samopoczucie ulegnie poprawie. Można to wykorzystać i nawyk palenia zastąpić innym, zdrowym zwyczajem.

ZESPÓŁ DS. PROMOCJI ZDROWIA