100. lecie Bitwy Warszawskiej 1920-2020

Bitwa Warszawska, zwyczajowo nazywana Cudem nad Wisłą- starcie zbrojne stoczone w dniach 13-25 sierpnia 1920 roku pomiędzy Rosją Radziecką i Polską, decydująca bitwa wojny polsko – bolszewickiej.

Bitwa Warszawska, zwana Cudem nad Wisłą, jest uznawana za jedna z najważniejszych bitew w dziejach świata. Polska armia zatrzymała na przedpolach Warszawy Armię Czerwoną, której celem był podbój całej Europy.

Wygraną Polaków, zapewniła min. wybitna taktyka wojskowa opracowana przez generała Tadeusza Rozwadowskiego oraz marszałka Józefa Piłsudskiego.

Spośród przedstawicieli najwyższej władzy na placu boju pozostał jeszcze ktoś – premier Wincenty Witos, on właśnie w krytycznym momencie wojny polsko-bolszewickiej 24 lipca 1920 r. stanął na czele Rządu Obrony Narodowej, który uzyskał poparcie wszystkich sił politycznych w kraju. W Odezwie do Braci Włościan na wszystkich ziemiach polskich w dniu 30 lipca 1920 r. pisał:

„Gdyby zaszła taka potrzeba, musimy podjąć walkę na śmierć i życie, bo lepsza nawet śmierć niż życie w kajdanach, lepsza śmierć niż podła niewola. Precz z małodusznością, precz ze zwątpieniem. Ludowi, który jest potęgą, wątpić nie wolno, ani rezygnować nie wolno! Trzeba ratować Ojczyznę, trzeba jej oddać wszystko – majątek, krew i życie, bo ta ofiara stokrotnie się opłaci, gdy uratujemy państwo od niewoli i hańby. A 5 sierpnia w odezwie rządowej zwraca się: Żołnierze! Na Was patrzy i Wam ufa cała Polska, patrzy cały świat”.

Dodatkowo Polacy już w 1919 r. rozszyfrowali system łączności Armii Czerwonej , a w decydujących dniach bitwy zagłuszali ich komunikaty emitując tekst …Biblii.

Najcięższe walki tej wojny toczyły się 15 sierpnia min. pod Radzyminem, Ossowem i Zielonką. Lord Edgar Vincent D`Abernon w książce „Osiemnasta decydująca bitwa w dziejach świata” przyznał:

„Zadaniem pisarzy politycznych jest wytłumaczenie europejskiej opinii publicznej, że w roku 1920 Europę zbawiła Polska”.

Biblioteka szkolna.