„Nie zastąpi Ciebie nikt”

Habemus Papam – takie słowa dokładnie 42. lata temu usłyszał cały świat. Kardynał Karol Wojtyła został wybrany na papieża w poniedziałek, 16 października 1978 r. w drugim dniu Konklawe. Biały dym zwiastujący dokonanie wyboru pojawił się nad Kaplicą Sykstyńską o godz. 18:18. Metropolita Krakowski stał się 262. następcą św. Piotra. Kolegium kardynalskie, które dokonało wyboru, liczyło 111 purpuratów. Spośród kardynałów – elektorów, tylko 18 było młodszych od kardynała Wojtyły. Został on najmłodszym z papieży, jakich wybrano od półtora wieku. Jan Paweł II był pierwszym od 455 lat papieżem nie-Włochem, najprawdopodobniej pierwszym w dziejach papieżem – Słowianinem i pierwszym w historii Kościoła papieżem, który przybranym imieniem przywołuje się aż na trzech swoich bezpośrednich poprzedników (Jana XXIII, Pawła VI i Jana Pawła I).

Postać papieża z Polski stała się przez szereg dni po konklawe kluczowym tematem światowych mediów, które nie kryły zafascynowania jego osobą. Zwracano uwagę na jego horyzonty intelektualne, wszechstronność zainteresowań, bogactwo doświadczeń duszpasterskich. Podkreślano także, że zna biegle sześć języków, lubi spływy kajakowe, uprawia narciarstwo, a do tego jest poetą…

Postać naszego papieża wzbudzała medialną gorączkę na całym świecie, zaś osoby, które znały kardynała Wojtyłę udzielały niezliczonych wywiadów. Tuż po konklawe ciekawą charakterystykę metropolity krakowskiego przedstawił sekretarz Episkopatu Polski bp Bronisław Dąbrowski: „Żyje bardzo ubogo… To człowiek pracy, śpi mało, pracuje wiele (…). Jest ludzki, jest święty, bardzo dobry, otwarty, dla wszystkich”.

Wybór papieża z Polski był niezwykłym wydarzeniem w dziejach świata, ale jak się okazało, zapowiedzianym w poetyckim proroctwie innego Polaka. Juliusz Słowacki napisał w 1848 r.:

Pośród niesnasek Pan Bóg uderza
W ogromny dzwon.
Dla słowiańskiego oto papieża
Otworzył tron (…)

Twarz jego słowem rozpromieniona,
 Lampa dla sług,        
Za nim rosnące pójdą plemiona
W światło, gdzie Bóg.
Na jego pacierz i rozkazanie
Nie tylko lud
Jeśli rozkaże, to słońce stanie,        
Bo moc – to cud!

/Juliusz Słowacki/

Biblioteka szkolna
M. Zielińska
A. Hajdas