Jak zapobiegać inicjacji młodzieży w obszar środków psychoaktywnych i innych uzależnień np. komputer?

Żyjemy w czasach, kiedy znaczenie słowa uzależnienie znacznie się poszerzyło. Nie mówimy już tylko o uzależnieniu od narkotyków czy alkoholu, ale też od komputera, telefonu czy zakupów.

Czym jest substancja psychoaktywna, substancja psychotropowa – jest to  substancja chemiczna (związek chemiczny) lub mieszanina substancji mająca bezpośredni lub następczy wpływ na funkcjonowanie mózgu, czego efektem są zmiany postrzegania, nastroju, świadomości, procesów poznawczych (np. zapamiętywania) i zachowania.

Substancje psychoaktywne lub używki je zawierające mogą być używane w celach:

 – niemedycznych związanych z wywołaniem określonych zmian świadomości: (np. kawa, napoje alkoholoweheroinakokaina, środki pochodzenia konopnego),

– w niektórych kultach religijnych (np. zawierający meskalinę kaktus pejotlgrzyby psylocybinowe),

–  w medycynie (np. opioidy i kannabinoidy do łagodzenia bólu, stymulanty do łagodzenia objawów narkolepsji i ADHDleki przeciwdepresyjne i leki przeciwpsychotyczne w neurologii i psychiatrii).

Używanie wielu z tych substancji (zwłaszcza stymulantów i depresantów) może doprowadzić do nałogu i wyrządzić znaczne szkody zdrowotne. Z kolei inne (psychodeliki) niekiedy pomagają w leczeniu uzależnień (np. ibogainaLSD).

Co możesz zrobić, jako młody człowiek, aby chronić siebie i zmniejszyć ryzyko problemów z alkoholem i narkotykami ? Oto dziesięć porad:

 1. Nie bój się mówić nie: Czasami obawa przed negatywną reakcją ze strony znajomych powstrzymuje nas od robienia tego, co sami uznajemy za słuszne. To naprawdę proste, może się wydawać, że „wszyscy tak robią”, ale to nie jest prawda. Nie pozwól, aby ktoś inny podjął decyzję za Ciebie. Jeśli ktoś namawia Cię do zrobienia czegoś, co nie jest dla Ciebie dobre, masz prawo powiedzieć nie, masz prawo nie podawać powodu i masz prawo po prostu odejść .
 • Nawiązuj dobre relacje ze znajomymi i unikaj środowiska, gdzie rówieśnicy wywierają negatywną presję: Zwróć uwagę na to, z kim się spotykasz . Jeśli wśród twoich znajomych większość pije alkohol lub używa narkotyki, aby się odurzać, może warto pomyśleć o nawiązaniu nowych przyjaźni. Kontynuowanie znajomości, w których ludzie regularnie używają alkoholu, marihuany, leków nieprzepisanych przez lekarza, może sprawić, że te problemy zaczną dotyczyć również Ciebie. Nie musisz robić tego, co inni, aby mieć dobre relacje z ludźmi.
 • Dbaj o relacje z rodzicami lub innymi dorosłymi osobami: To ważne, czy dorastasz wśród ludzi, na których można polegać, z którymi można porozmawiać o życiu, o wyzwaniach i swoich decyzjach dotyczących alkoholu i narkotyków. Możliwość skorzystania z doświadczeń życiowych oraz przyjęcia szerszej perspektywy może okazać się bezcenna .
 • Ciesz się życiem i rób to, co kochasz – bez dodawania alkoholu i narkotyków: Dowiedz się, jak cieszyć się życiem i kontaktem z ludźmi w twoim otoczeniu , bez używania substancji zmieniających świadomość. Alkohol i narkotyki mogą zmienić to, kim jesteś, ograniczyć Twój potencjał i skomplikować Ci życie . Zbyt często nuda to tylko pretekst. Wyjdź na zewnątrz, bądź aktywny w szkole i w swoim środowisku. Zaangażuj się w muzykę, sport, sztukę lub pracę w niepełnym wymiarze godzin. Praca w charakterze wolontariusza to świetny sposób, aby uzyskać życiową perspektywę.
 • Przestrzegaj zasad panujących w rodzinie dotyczących alkoholu i narkotyków: kiedy dorastasz i chcesz przejmować większą kontrolę nad swoim życiem, zaufanie i szacunek rodziców jest bardzo ważne. Nie pozwól, aby alkohol i narkotyki stanęły między Tobą i Twoimi rodzicami. Rozmowa z mamą i tatą na temat alkoholu i narkotyków może być bardzo pomocna.
 • Bądź wzorem i dawaj dobry przykład: Nie zapominaj, że to, co robisz, jest ważniejsze niż to, co mówisz! Ustaw fundament i kierunek swojego życia – dokąd zmierzasz?
 • Planuj i myśl do przodu: imprezę lub wyjście z przyjaciółmi trzeba planować z wyprzedzeniem. Trzeba chronić siebie, aby nie stać się ofiarą czyjegoś problemu z alkoholem lub narkotykami . Upewnij się, że jest ktoś, do kogo możesz zadzwonić, w dzień i w nocy, bez względu na powód. Możesz zaoferować to samo swoim znajomym.
 • Weź odpowiedzialność za siebie: weź odpowiedzialność za swoje życie, zdrowie i bezpieczeństwo. To cudowne uczucie, kiedy masz wpływ na to, jak przebiega twoje wchodzenie w dorosłość i jakie decyzje podejmujesz.
 • Uzyskaj pomoc: Jeśli Ty lub ktoś, kogo znasz, ma kłopoty z alkoholem lub narkotykami , skorzystaj z pomocy. Nie czekaj. Nie jesteś sam/a.

Uzależnienia to nie tylko picie alkoholu, palenie papierosów czy zażywanie narkotyków lub innych substancji odurzających. To także spędzanie wielu godzin dziennie przed komputerem czy z nosem w smartfonie.

Uzależnienie od Internetu

          Kto może być szczególnie narażony na uzależnienie?

 • Nastolatkowie – ponieważ mają dostęp do Internetu, a często sposób użycia komputera i czas korzystania z niego nie są kontrolowane i ograniczane przez rodziców.
 • Młodzi ludzie dorośli – studenci, osoby bez pracy – ze względu na wielkość czasu wolnego, jakim dysponują.
 • Gospodynie domowe – ze względu na to, że dużo przebywają często samotnie w domu i szukają kontaktu z innymi osobami, informacji, porad lub rozrywki właśnie w Internecie.
 • Osoby samotne.

Jeśli jesteś rodzicem i nie chcesz, aby Twoje dziecko miało problem z uzależnieniem od Internetu, zwróć uwagę na to:

 • Ile czasu Twoje dziecko korzysta z dostępu do Internetu i w jaki sposób?
 • Jak zachowuje się Twoje dziecko, jeśli nie może skorzystać z dostępu do Internetu (np. brak prądu, kara).
 • Czy Twoje dziecko nie okłamuje Cię co do długości korzystania z dostępu do internetu?
 • Czy nie pogorszyły się oceny szkolne Twojego dziecka?
 • Czy kiedy dziecko korzysta z Internetu może siedzieć przy komputerze (ewentualnie innym urządzeniu służącym do dostępu z Internetem) nieprzerwanie przez wiele godzin?
 • Czy zarywa sen i przestało spotykać się z kolegami, by móc korzystać z Internetu?
 • Czy na pytania dotyczące korzystania z Internetu reaguje agresywnie?

Występowanie takich objawów może świadczyć o pojawiającym się lub już zaistniałym problemie uzależnienia od Internetu.

 OTO,  co możesz zrobić, aby się przed nim uchronić:

 • Bądź asertywny i stanowczy. Nie wstydź się mówić „nie”. Jeśli znajomi namawiają Cię do wypicia kolejnej butelki alkoholu lub wzięcia substancji psychoaktywnych – odmów. Nie ulegaj presji. Jeśli ugniesz się raz, dużo trudniej będzie Ci odmówić przy kolejnej okazji.
 • Zmień otoczenie. To, kim się otaczasz, może w znaczący sposób wpływać na Twoje zachowania i decyzje. To Ty wybierasz swoich znajomych. Możesz spokojnie znaleźć prawdziwych przyjaciół. Takich, którym nie będziesz musiał nic udowadniać. Takich, którym nie będzie zależało, abyś się wyniszczył.
 • Dbaj o dobre relacje z najbliższymi. Rodzina, bliscy, przyjaciele to Twoja siła. Nie bój się prosić ich o pomoc i wsparcie. Jeśli są wśród nich osoby, na które możesz liczyć. Nawet, jeśli już czujesz, że masz problem, zwróć się o pomoc do tej osoby w rodzinie, co do której wiesz, że jest wobec Ciebie serdeczna.
 • Edukuj się. Świadomość tego, czym jest nałóg i jakie są jego konsekwencje, często pomaga ustrzec się przed nim. Bycie narkomanem to nie trend i nie zabawa! To ciężka, śmiertelna choroba

Bądź stanowczy w swoich poglądach – wiesz, że możesz się uzależnić? To nie pozwól, aby inni wmawiali Ci, że nic się nie stanie.

 • Znajdź zdrowe sposoby radzenia sobie ze stresem. Aktywność fizyczna, joga, medytacja, ćwiczenia oddechowe czy psychoterapia to dobre alternatywy dla używek.
 • Odkryj swoje pasje. Zastanów się, jakie działania sprawiają Ci przyjemność? Znajdź czas, aby je realizować. Sport albo rękodzieło to doskonałe sposoby spędzania wolnego czasu pozwalające na oderwanie się od codziennych problemów. Zobacz, co ma do zaoferowania pobliski dom kultury. To wciąż mające bardzo ciekawą ofertę centra skupiające ludzi szukających pasji.
 • Skorzystaj z pomocy specjalisty. Jeśli obawiasz się, że Ty lub Twój bliski może być uzależniony, nie czekaj. Poszukaj pomocy. Korzystanie ze wsparcia ośrodka leczenia uzależnień to nie słabość, lecz przejaw Twojej siły i odwagi.
Uzależnienie od Internetu: Gry, Czatowanie, Hazard, Zakupy, Surfowanie po Sieci, Portale społecznościowe, Pornografia internetowa.
Terapia uzależnienia od komputera i Internetu nie zakłada wyeliminowania tychże mediów z życia osoby uzależnionej a to jest częstym oczekiwaniem, które prezentują najbliżsi tejże osoby. Leczenie ma zakładać zmianę sposobu korzystania z komputera i Internetu, umiejętności kontrolowania czasu spędzanego przed monitorem.