Sukces uczennicy Weroniki Kowal w III edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Polskie serce pękło. Katyń 1940”

Nie możemy pozwolić, by pamięć o tamtym okrucieństwie zniknęła. Mamy obowiązek przenosić ją na następne pokolenia mówiła Marszałek Sejmu Elżbieta Witek podczas gali finałowej III edycji konkursu „Polskie serce pękło. Katyń 1940”. Ci, którzy umierali
w dramatycznych okolicznościach w Katyniu, bali się, że nikt o tym się nigdy nie dowie, nikt nie będzie pamiętał, nikt nie odnajdzie ich grobów. Dzisiaj tę prawdę odkrywamy, ale ta zbrodnia, która była zbrodnią ludobójstwa, nigdy nie była osądzona
i ukarana. Dzisiaj mamy powtórkę na Ukrainie. To jest ostrzeżenie pokazujące, że ten reżim nie zmienił się, nie zmieniły się też metody
dodała.

Weronika Kowal, uczennica Zespołu Szkół im. K.K. Baczyńskiego w Dąbrowie Tarnowskiej i uczestniczka Dąbrowskiego Hufca Pracy, jest laureatką III edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Polskie serce pękło. Katyń 1940”. Weronika zajęła II miejsce w kategorii tekst piosenki. Skala wydarzeń z wiosny 1940 roku zobowiązuje każdego Polaka do pamięci o zamordowanych na obcej ziemi. Z tego obowiązku nikt nie może nas nigdy zwolnić. Tak zrodziła się potrzeba ogłoszenia konkursu katyńskiego, będącego sposobem propagowania prawdy na temat zbrodni, ale również oddania należnego hołdu zamordowanym.  Pomysłodawczynią konkursu jest Marszalek Sejmu RP Elżbieta Witek. Weronika do konkursu przygotowywała się pod okiem pani Katarzyny Łukasik wychowawczyni z dąbrowskiego hufca. 30 kwietnia podczas uroczystej gali finałowej
w gmachu Sejmu Weronika z rąk Pani Marszałek Sejmu RP Elżbiety Witek odebrała nagrodę oraz Dyplom od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Podczas wizyty
w Warszawie laureatka  zwiedziła siedzibę Sejmu RP oraz udzieliła wywiadu mediom.

Zajęcie II miejsca w tak prestiżowym konkursie jest dla mnie ogromnym wyróżnieniem
i jednocześnie niespodziewanym sukcesem. To doświadczenie pozostanie na długo w mojej pamięci, motywując do dalszego pogłębiania dziejów naszej  Ojczyzny i, być może, do udziału w kolejnej edycji konkursu
podsumowała Weronika.

Fot. 1 Weronika podczas odbioru nagrody

Fot. 2 – Laureatki konkursu z Panią Marszałek Sejmu RP Elżbietą Witek

Fot. 3, 4  – Zdjęcie finalistów konkursu

Fot. 5 – Uczestniczka udziela wywiadu mediom

Fot. 6 – Pamiątkowa fotografia

Fot. 7 – Dyplom Gratulacyjny od Prezydenta RP                                             

Fot. 8 – List gratulacyjny od Marszałek Sejmu RP