Podsumowanie jubileuszowej XX edycji Szkolnych Dni Regionalnych

W dniach od 5 XII  – 8 XII 2022 r. w Bibliotece Szkolnej Zespołu Szkół im. K.K. Baczyńskiego w Dąbrowie Tarnowskiej odbyła się jubileuszowa XX edycja Szkolnych Dni Regionalnych. W ramach obchodów zorganizowano wystawę prac Pani Marioli Wałaszek, na której mogliśmy zobaczyć makramy, ozdoby makramowe, stroiki świąteczne, ramki, bombki akrylowe, zawieszki na choinkę, zakładki do książek, torebki.

W czytelni można było również podziwiać piękną wystawę koronkarstwa naszej Pani profesor Marii Skowron.  Oprócz tego zaprezentowano prace uczniów wykonane w ramach konkursu na kartki i ozdoby świąteczne. W poniedziałek 5 grudnia 2022 r. odbył się ciekawy wykład dr Andrzeja Skowrona pt. „Rok liturgiczno-obrzędowy na tarnowskiej wsi”, w którym uczestniczyli uczniowie kl. III TI i III TŻ, a także Pan Dyrektor Robert Pantera.

We wtorek 6 grudnia 2022 r. Pani Józefa Borowska-Marciniak wygłosiła interesujący wykład pt. „Dopowiedzenia do dziejów wsi w Powiecie Dąbrowskim”, w którym uczestniczyli uczniowie kl. I TI, I D oraz III B, a także Pani Dyrektor Urszula Banaś. W środę 7 grudnia 2022 r. Pani Agata Obara-Giera przeprowadziła warsztaty edukacyjne dla młodzieży „(Nie)znane Powiśle – szkolna gra regionalna”, w których uczestniczyli uczniowie kl. I TEH i IV TI.

Ponadto w czwartek 8 grudnia 2022 r. w Bibliotece Szkolnej odbyła się degustacja potraw regionalnych, podczas której mogliśmy spróbować m.in. przetworów, oscypków, pieczywa, tradycyjnych wiejskich wyrobów, wiejskich chlebów oraz słodkich wypieków (ciast drożdżowych, pierników, szarlotki). Oprócz tego przygotowaliśmy prezentację multimedialną „Historia życiem pisana” podsumowującą 20 lat Szkolnych Dni Regionalnych.

W trakcie XX Szkolnych Dni Regionalnych swoją obecnością zaszczycił nas również Pan Wicestarosta Krzysztof Bryk, który odniósł się do historii, tradycji i dorobku kulturowego naszego regionu i podkreślił jak ważne jest promowanie naszej „Małej Ojczyzny”.

Organizatorzy XX Szkolnych Dni Regionalnych:
mgr Małgorzata Zielińska
mgr Agata Hajdas

Współorganizatorzy:
mgr inż. Dominika Kłusek
mgr Elżbieta Sytoń

Serdecznie podziękowania kierujemy do Pana Dyrektora Roberta Pantery za wsparcie wszystkich inicjatyw związanych z promocją naszej „Małej Ojczyzny” oraz działań naszej Biblioteki Szkolnej.

Dziękujemy również za pomoc w zorganizowaniu XX Szkolnych Dni Regionalnych:  Pani Marii Skowron, Panu Andrzejowi Skowronowi, Pani Dyrektor Urszuli Banaś, Panu Kierownikowi Szkolenia Praktycznego Pawłowi Łachowi, Spółdzielni Uczniowskiej wraz z opiekunem Panią Krystyną Wątrobą, Pani Annie Dudkiewicz, Pani Zofii Rzepeckiej oraz Pani Zofii Pilas.

Szczególne podziękowanie kierujemy do Pani Sołtys Swarzowa, Pani Agnieszki Ostrowskiej, za wsparcie kultury i dorobku regionu oraz za wspaniałe wypieki na nasz regionalny poczęstunek.

Laureaci konkursów przeprowadzonych
w czasie XX Szkolnych Dni Regionalnych

Prace oceniała komisja w składzie:
mgr Małgorzata Zielińska,
mgr Agata Hajdas,
mgr inż. Dominika Kłusek,
mgr Elżbieta Sytoń,
mgr Elżbieta Czosnyka

Konkurs na ozdoby świąteczne

I miejsce: Paweł Sołtys kl. IV TLE, Dawid Fijał kl. IV TIP
II miejsce: Maiia Nikanorowa kl. I TH, Patryk Kwaśnik kl. I TI
III miejsce: Jakub Kuta kl. IV TIP, Patrycja Wieczorek kl. IV TLE, Jakub Szeliga kl. II TI

Wyróżnienie:

Oskar Brzychczy kl. III B

Patrycja Dudek kl. III A

Eryk Kędzior kl. IV TLP

Karolina Bochenek kl. IV TŻH

Dawid Wójtowicz kl. III B

Łukasz Rejowski kl. III B

Oliwier Giza kl. I TI

Dawid Chrabąszcz kl. IV LO

Konkurs na kartki świąteczne

I miejsce: Piotr Kudła kl. III A

Wyróżnienie:

Karolina Bochenek kl. IV TŻH

Gabriela Kajpust kl. III B

Barbara Kawa kl. III B

Klaudia Gadziała kl. IV TŻP

Patryk Powroźnik kl. III A

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu! Ozdoby świąteczne oraz kartki zostaną przekazane dla pensjonariuszy Hospicjum w Dąbrowie Tarnowskiej.