Na tropie kultury” – z wizytą w Ośrodku Spotkania Kultur w Dąbrowie Tarnowskiej

Kultura to wszystko, czego człowiek uczy się żyjąc w społeczeństwie. Wszystko to, co przekazuje się z pokolenia na pokolenie. Kultura wpływa na życie społeczne, ustanawia kryteria wartości, jakimi powinni kierować się ludzie.

27 września młodzież z Klasy I c Szkoły Branżowej I stopnia z inicjatywy Hufca Pracy w Dąbrowie Tarnowskiej odwiedziła Ośrodek Spotkania Kultur w Dąbrowie Tarnowskiej, mieszący się w budynku największej synagogi w Małopolsce, uznawanej za perłę architektury chasydów w Polsce. Uczestnicy wzięli udział w żywej lekcji historii, przeprowadzonej przez dyrektora Ośrodka, pana Pawła Chojnowskiego. Prelekcja dotyczyła wielokulturowej przeszłości Dąbrowy Tarnowskiej – miasta, w którym przez stulecia koegzystowały obok siebie dwie narodowości – polska i żydowska, budując wspólną historię.

Młodzi ludzie poznali najważniejsze symbole judaizmu, święta, tradycje i zwyczaje żydowskie. W sali modłów podziwiali oryginalne wyposażenie domu modlitwy, zwiedzili także babiniec oraz wystawę prezentującą codzienne życie żydowskich miasteczek. Ciekawa, niestandardowa forma lekcji muzealnej przypadła do gustu młodzieży, która z dużym zaangażowaniem włączała się w poszczególne etapy wizyty w Ośrodku Spotkania Kultur.