Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jako święto obchodzony jest 2 maja. Co roku tego dnia Polacy z dumą eksponują flagi na zewnątrz. Każdy z nas może uczcić Biało-Czerwoną poprzez jej wywieszenie np. w oknie lub na balkonie swojego mieszkania czy przed domem. Flaga Polski jest z nami we wszystkich ważnych chwilach. Podczas wydarzeń podniosłych i uroczystych, ale także w dni żałoby po stracie wybitnych i odważnych Polaków, w momentach wzruszeń i radości.

Polska flaga jest złożona z dwóch poziomych pasów: białego i czerwonego. Jej kolorystyka oparta jest o barwy godła polskiego – białego orła w czerwonym polu. W czasie m.in. drugiej wojny światowej kolory te były symbolem niezłomności narodu i woli zwycięstwa, budziły nadzieję na wolność. Polskie barwy narodowe po raz pierwszy zostały uregulowane w uchwale Sejmu Królestwa Polskiego z 7 lutego 1831 r., ale historia flagi sięga aż dynastii Piastów.

Flaga na 2 maja – obowiązek i zalecenia
Ustawa określa instytucje zobowiązane do podnoszenia polskiej flagi z okazji uroczystości, rocznic i świąt państwowych – są to organy administracji rządowej i inne organy państwowe, państwowe jednostki organizacyjne, a także organy jednostek samorządu terytorialnego i samorządowych jednostek organizacyjnych. Obowiązek ten ma miejsce więc m.in. w dniu 2 maja czy choćby 11 listopada w Narodowe Święto Niepodległości, czy w Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego (27 grudnia). Obowiązek nie dotyczy zaś obywateli – do nich kieruje się jedynie zalecenia, by we wskazane jako obowiązkowe dla instytucji dni także umieszczać flagę na lub przed domami.

Flaga biało-czerwona bez orła
Prawo mówi, że flaga z umieszczonym na niej godłem państwowym przynależy określonym instytucjom, tj. przedstawicielstwom dyplomatycznym i konsularnym, lotniskom, polskim samolotom latającym za granicę oraz kapitanatom portów. Flagę taką jako banderę (z trójkątnym wcięciem) podnoszą także polskie statki morskie. Dotyczy to jednak tylko i wyłącznie wskazanych wyżej przypadków – obywatel nie powinien umieszczać flagi z godłem na lub przed swoim domem.

Obywatele podnosić powinni flagę pozbawioną godła – czystą, biało-czerwoną, prostokątną flagę, której stosunek szerokości do długości wynosi 5:8. Biel i czerwień flagi powinny ściśle odpowiadać określonym prawnie barwom. Flaga powinna być przytwierdzona do masztu (drzewca), który następnie umieszcza się na budynku lub pionowo w ziemi przed budynkiem. Nie wypada więc umieszczać flagi bez drzewca, np. zwisającej z parapetu lub rynny. Drzewiec flagi na budynku umieszczać należy pionowo, poziomo lub pod kątem. Gdy z kolei sama flaga obrócona jest do pionu, kolor biały powinien biec wzdłuż drzewca – jeśli zaś drzewiec znajduje się za flagą, kolor biały patrząc na przód flagi powinien znajdować się po lewej stronie. Sam materiał nie powinien być postrzępiony ani ubrudzony, a flagę świeżo kupioną w sklepie warto uprzednio wyprasować, by pozbyć się zagięć materiału.

opracowanie:
Biblioteka Szkolna
mgr Małgorzata Zielińska
mgr Agata Hajdas