Projekt dla młodzieży „Dbaj o swoje bezpieczeństwo”

Dnia 27 maja 2023 roku w Zespole Szkół im. K.K. Baczyńskiego w Dąbrowie Tarnowskiej odbyło się wydarzenie pn. „Dbaj o swoje bezpieczeństwo”.

W pierwszej części pan dr Andrzej Dziedzic – specjalista do spraw BHP – przeprowadził pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej dla uczniów klas pierwszych. Uczestnicy spotkania zdobyli nie tylko wiedzę, ale i niezbędne umiejętności, które mogą ratować życie. Zwiększyli swoje kompetencje i gotowość do działania w sytuacjach kryzysowych.

W drugiej części Doradca EURES Małopolskiej Wojewódzkiej Komendy OHP w Krakowie – Pan Krzysztof Borek omówił na czym polega sieć EURES. Przedstawił zasady bezpiecznych wyjazdów za granicę i podejmowania zatrudnienia. Uczniowie dowiedzieli się, że jest to możliwe dzięki odpowiedniemu przygotowaniu oraz korzystaniu z profesjonalnych narzędzi, takich jak sieć EURES. Dzięki niej osoby poszukujące pracy mogą liczyć na legalne i sprawdzone oferty zatrudnienia, a także na wsparcie doradcze, które ułatwi adaptację w nowym środowisku.

W trzeciej części została przybliżona tematyka prawa pracy w obszarze wakacyjnego zatrudnienia. Temat omówił inspektor Państwowej Inspekcji Pracy oddział w Tarnowie – Pan Andrzej Kizior. Młodzież poznała jak bezpiecznie podpisywać umowy, jakie mają prawa i obowiązki jako pracownicy, aby uniknąć potencjalnych problemów i nieporozumień.

Przedsięwzięcie cieszyło się dużym zainteresowaniem, młodzież miała okazję, aby zadawać pytania i uzyskać rzetelne odpowiedzi.