Obchodziliśmy Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu

Dzisiaj w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Rzucania Palenia – dzień, który przypomina nam o szkodliwości palenia papierosów. Warto pamiętać, że nałóg ten szkodzi nie tylko palaczom, ale także osobom w ich otoczeniu. Dym tytoniowy zawiera wiele szkodliwych substancji, które mogą prowadzić do poważnych chorób, takich jak nowotwory, choroby serca czy układu oddechowego. Dlatego każdy krok w stronę rzucenia palenia to krok w stronę zdrowia i lepszego życia!

Z tej okazji zorganizowaliśmy konkurs plastyczny pod hasłem „Palenie zabija- rzuć teraz”, w którym uczniowie wraz z wychowawcami licznie wzięli udział. Wszystkie prace klasowe zostały wyeksponowane w holu głównym, obok gazetki szkolnej na temat szkodliwości palenia – serdecznie zapraszamy do ich obejrzenia. Pierwsze miejsce zajęła klasa 1TEI, drugie miejsce klasa 3a, a trzecie miejsce klasa 1LO. Gratulujemy zwycięzcom oraz dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i piękne prace, które zwracają uwagę na ten ważny temat. Dziękujemy za udział i wsparcie tak ważnej inicjatywy. Pamiętajcie – zdrowie to nasz największy skarb!
Konkurs zorganizowały panie: mgr Justyna Tatarczuch-Gwiazda oraz mgr Katarzyna Chyc-Gazdeczka.

Oprócz tego Zespół ds. Promocji Zdrowia zorganizował happening pn. „Wybierz witaminy zamiast nikotyny!”. Najpierw p. Agata Hajdas przeprowadziła przez radiowęzeł szkolny pogadankę o szkodliwości palenia tytoniu. Następnie uczniowie oraz nauczyciele mogli częstować się pysznymi jabłkami z załączonymi hasłami antynikotynowymi. Można było sobie również zrobić zdjęcie w pamiątkowej ramce. Wydarzenie zorganizowały panie: mgr Agata Hajdas oraz mgr Ewelina Czub-Kapel w ramach działalności Zespołu ds. Promocji Zdrowia. Do akcji włączyli się uczniowie z klasy II TI.

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu

W Polsce Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu obchodzony jest od 1991 roku i przypada corocznie na trzeci czwartek listopada. Idea obchodzonego w Polsce i na świecie święta ma na celu zwrócenie uwagi całego społeczeństwa na skutki palenia tytoniu: społeczne, ekonomiczne, a przede wszystkim na skutki zdrowotne. Palenie papierosów i e-papierosów to również zagrożenia dla środowiska!

Pamiętajmy, że:

Papierosy zawierają 4 tysiące szkodliwych dla zdrowia substancji. Do związków o działaniu rakotwórczym należą między innymi: nikotyna, substancje smoliste, tlenek węgla, formaldehydy, amoniak, tlenki azotu, arszenik, cyjanek wodoru itd.

Skutki palenia papierosów w młodym wieku są dla organizmu opłakane na wielu płaszczyznach. Szczególnie negatywnie wpływa ono na funkcjonowanie układu hormonalnego i nerwowego młodego człowieka.

Długoterminowo skutkuje pogorszeniem pamięci, drażliwością, depresją, zaburzeniami emocjonalnymi i problemami ze snem. Wszystko to przyczynia się do pogorszenia wyników w nauce, zaburzeń relacji z bliskimi i trudnością w nawiązywaniem kontaktów – również z rówieśnikami.

Palenie tytoniu niesie za sobą poważne skutki zdrowotne. Palacze są szczególnie narażeni na:

  • Choroby układu oddechowego – rozedmę płuc, przewlekłe zapalenie oskrzeli, raka płuc, raka języka, raka wargi, raka jamy ustnej, raka krtani, raka tchawicy, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, astmę oskrzelową, gruźlicę.
  • Choroby układu krążenia – chorobę niedokrwienną serca, zawał mięśnia sercowego, miażdżycę, nadciśnienie tętnicze, tętniaka aorty.
  • Inne choroby: raka nerki, raka pęcherza moczowego, raka przełyku, wrzody żołądka oraz dwunastnicy, przepukliny jelitowe, choroby oczu (katarakty, niedowidzenia, degenerację plamkową), impotencję, upośledzenie płodności.

Palenie tytoniu nie tylko naraża na utratę zdrowia, ale i pogarsza wygląd skóry. U palaczy wcześniej występują zmarszczki, opóźnia się gojenie ran oraz zaostrza się stan wielu schorzeń skóry (np. trądziku oraz łuszczycy). Palenie doprowadza również do przebarwienia i pokrycia kamieniem zębów, wystąpienia nieświeżego oddechu i żółcenia palców.

Warto jeszcze wspomnieć o e-papierosach, które w powszechnej świadomości uchodzą za mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy. Coraz częściej pojawiają się jednak badania, które mówią jednoznacznie – e-papierosy mają negatywny wpływ na zdrowie człowieka, w szczególności na układ oddechowy i immunologiczny oraz sposób działania niektórych obszarów mózgu.

Pierwsze negatywne efekty palenia e-papierosów, jakie można odczuć to:

• kaszel,

• bóle brzucha i biegunki,

• bezsenność,

• zawroty głowy,

• problemy z dziąsłami,

• suchość oczu,

• wzrost ciśnienia krwi,

• przyspieszone bicie serca.

Ponadto, według naukowców, e-papierosy w dłuższej perspektywie mogą m.in.:

  • wywołać stres w komórkach macierzystych (czyli najważniejszych komórkach w mózgu),
  • podwyższyć markery stanu zapalnego w mózgu,
  • zwiększyć ryzyko zachorowania na depresję,
  • przyczynić się do udaru mózgu,
  • zmienić sposób powstawania synaps, powodując m.in. problemy z pamięcią i koncentracją.

Warto podkreślić, że papierosy elektroniczne, zawierają w swoim składzie nikotynę i uzależniają w takim samym stopniu, co tradycyjne papierosy.

Nigdy nie jest za późno, aby podjąć próbę rzucenia papierosów, e-papierosów, tytoniu podgrzewanego czy innych wyrobów zawierających nikotynę. Jeśli jesteś już użytkownikiem któregoś z nich, zastanów się, jakie były powody, dla których po nie sięgnąłeś. Przeanalizuj, jakie koszty będziesz musiał ponieść, jeśli nie zdecydujesz się na zaprzestanie używania wyrobów nikotynowych – zarówno te zdrowotne, jak i związane z Twoim budżetem. Pamiętaj, że używanie wyrobów nikotynowych jest szczególnie groźne dla dzieci i młodzieży – może wiązać się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi obecnie, a także w przyszłości.

Jeśli używasz wyrobów zawierających nikotynę porozmawiaj o tym z najbliższymi, nauczycielem lub pedagogiem szkolnym. Jeśli nie chcesz bądź nie możesz rozmawiać na ten temat w swoim najbliższym otoczeniu, skorzystaj z bezpłatnej pomocy Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym, gdzie możesz pozostać anonimowym. Poradnia działa przy Narodowym Instytucie Onkologii w Warszawie i zatrudnia ekspertów wyspecjalizowanych w tematyce wyrobów nikotynowych. Podczas rozmowy uzyskasz odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania.

Z Poradnią możesz skontaktować się na dwa sposoby:

1. Przez formularz kontaktowy na stronie http://jakrzucicpalenie.pl.

2. Telefonicznie pod nr 801 108 108 lub 22 211 80 15.