14 lutego 2025 r. po raz pierwszy obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Święto to zostało uchwalone przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej 9 stycznia 2025 roku. Jak czytamy w preambule, celem inicjatywy jest oddanie hołdu żołnierzom Armii Krajowej – „największej konspiracyjnej armii w podbitej przez Niemcy i Rosję Europie, armii, która jako zbrojne ramię Polskiego Państwa Podziemnego prowadziła bohaterską walkę o odzyskanie przez Rzeczpospolitą Polską suwerenności i niepodległości, a której żołnierze po II wojnie światowej byli prześladowani przez władze komunistyczne zależne od Związku Sowieckiego”.
W tym roku mija już 83. rocznica przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. 14 lutego 1942 roku na mocy rozkazu Naczelnego Wodza Władysława Sikorskiego generała broni powstała Armia Krajowa, która była najliczniejszą i najlepiej zorganizowaną armią podziemną czasów II wojny światowej.
Tarnowskie obchody tego święta odbyły się w Regionalnym Centrum Edukacji o Pamięci przy ul. Mościckiego, oddziale Muzeum Ziemi Tarnowskiej. W samo południe przy obeliskach 16. Pułku Piechoty i Armii Krajowej odprawiono modlitwę w intencji poległych oraz zmarłych żołnierzy Polski Podziemnej, zapalono światła pamięci i złożono kwiaty. W trakcie wydarzenia przypomniano również sylwetki Stanisławy Sady, która w czasie II wojny światowej roznosiła konspiracyjne pisma i ulotki oraz gen. Zdzisława Baszaka – żołnierza 16. pułku piechoty w Tarnowie. W obchodach wzięła udział delegacja naszej szkoły, która złożyła symboliczną wiązankę. Reprezentowali nas: Prezes Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego Sokół Dąbrowa Tarnowska Rafał Szydłowski oraz przewodniczący szkoły Kacper Kogut.

Organizatorami tarnowskich uroczystości byli: Okręg Tarnów Światowego Związku Żołnierzy AK, Muzeum Ziemi Tarnowskiej i Liceum Ogólnokształcącego im. Armii Krajowej w Tarnowie.

