W poniedziałek, 24 lutego 2025 roku, obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Walki z Depresją – dzień, który przypomina nam, jak ważne jest dbanie o swoje zdrowie psychiczne oraz okazywanie wsparcia tym, którzy mogą zmagać się z trudnościami emocjonalnymi. Aby podkreślić ważność tego dnia, Pani Psycholog przeprowadziła w klasach zajęcia na temat depresji i obniżonego nastroju. Uczniowie zdając sobie sprawę z istoty problemu, chętnie angażowali się w zajęcia oraz samodzielnie definiowali depresję, pisząc własne skojarzenia i przemyślenia na ten temat na małych karteczkach. Znalazły się one później na szkolnej gazetce obok wszelkich istotnych informacji na temat tego zespołu chorobowego, jego objawów, sposobów rozmowy z osobą z depresją, a także telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży w kryzysie psychicznym.
W ramach akcji została przeprowadzona ankieta wśród uczniów dotycząca nastroju i samopoczucia. Wzięło w niej udział 205 uczniów z 11 klas. Chcieliśmy w ten sposób sprawdzić, jak uczniowie czują się na co dzień, co ich martwi oraz jak radzą sobie z trudnymi emocjami. Jej wyniki zostały przeanalizowane i przedstawione przez szkolny radiowęzeł. O przeprowadzonej akcji wewnątrzszkolnej zostali poinformowanie Rodzice.
Pamiętajmy – depresja to nie jest chwilowy smutek. To choroba, którą można i trzeba leczyć!
Całość wydarzenia została zorganizowana przez Panie: Sabinę Orłowską-Grzech i Katarzynę Chyc-Gazdeczkę ze Szkolnego Zespołu ds. Promocji Zdrowia, Psychologa Szkolnego – Panią Annę Owsiany, Pedagoga Szkolnego – Panią Justynę Tatarczuch-Gwiazdę oraz Pedagoga Specjalnego – Panią Agnieszkę Dolot.













Czym jest depresja?
W depresji prawie zawsze występuje smutek, jednak bardzo często nie oznacza on depresji. Każdy człowiek bywa czasem smutny, nie wskazuje to jednak na to, że choruje na depresję. Ważne jest jego nasilenie i czas trwania – jeśli ktoś stale (przez większą część dnia, min. 2 tyg.) odczuwa głęboki smutek, który nie podlega w zasadzie modyfikacjom przez zewnętrzne okoliczności, to prawdopodobnie możemy mieć już do czynienia z depresją. Depresja to grupa różnych zaburzeń o podobnych objawach, zarówno psychicznych, jak i fizycznych – obniżony nastrój to tylko jedna z nich.
Grupy charakteryzujące się wysokim ryzykiem zachorowania:
– osoby młode, dojrzewające,
– kobiety w okresie okołoporodowym,
– osoby w wieku podeszłym,
– osoby, które przebyły w życiu epizod depresyjny,
– osoby narażone na przewlekły stres życiowy.
Objawy depresji
Pierwotne przyczyny depresji są w przeważającej mierze biologiczne, często uwarunkowane genetycznie, nie cywilizacyjnie, chociaż stres, ciągła presja czasu i przepracowanie mogą się do niej przyczynić. Wystąpienie depresji ma związek m.in. z zaburzeniami w wydzielaniu i przepływie neuroprzekaźników w mózgu. Zaburzenie to może dotknąć każdego, niezależnie od wieku. Wystąpienie objawów depresji ma związek z indywidualną podatnością i możliwościami psychicznymi danej osoby.

Obraz depresji bywa bardzo zróżnicowany.
Zwykle u pacjenta występuje kilka objawów, choć nie wszystkie muszą wystąpić równocześnie. Aby świadczyły o chorobie, muszą utrzymać się co najmniej dwa tygodnie.
Jakie objawy i zachowania powinny budzić niepokój?
- Objawy emocjonalne – obniżony lub obojętny nastrój – smutek i towarzyszący mu często lęk, płacz, niemożność odczuwania przyjemności, utrata radości życia (od utraty zainteresowań, skończywszy na zaniedbywaniu potrzeb biologicznych); poczucie braku perspektyw na przyszłość, czasem dysforia (zniecierpliwienie, drażliwość).
- Objawy poznawcze – bardzo często występują zaburzenia pamięci i koncentracji uwagi, negatywny obraz siebie, obniżona samoocena, samooskarżenia, pesymizm i rezygnacja, w skrajnych wypadkach mogą pojawić się także urojenia depresyjne.
- Objawy motywacyjne – problemy z mobilizacją do wszelkiego działania, spowolnienie psychoruchowe (faktyczne zwolnienie ruchów i reakcji); trudności z podejmowaniem decyzji.
- Objawy somatyczne – zaburzenie rytmów dobowych (m.in. zaburzenia rytmu snu i czuwania), utrata apetytu (ale możliwy jest również wzmożony apetyt), osłabienie i zmęczenie, spadek aktywności, utrata zainteresowania seksem, czasem skargi na różne bóle i złe samopoczucie fizyczne.
- Myśli i próby samobójcze.
Przyczyny depresji
- endogenne – genetyczne, metaboliczne
- egzogenne – związane z obciążeniem chorobami somatycznymi, przyjmowanymi z ich powodu lekami działającymi depresjogennie, z uzależnieniem od leków uspokajających i nasennych, alkoholu i narkotyków
- psychogenne – trudne wydarzenia życiowe, straty i zmiany.
Zdarza się, że te czynniki nakładają się na siebie.
Profilaktyka depresji
Skuteczna profilaktyka depresji dotyczy kształtowania świadomości na temat specyfiki tej choroby oraz promocji zdrowia psychicznego. Tak zwana profilaktyka pozytywna dąży do tego, by zagrożone grupy stały się bardziej odporne, wzmacnia czynniki oraz procesy, które sprzyjają zdrowiu. Dlatego wśród rekomendowanych zachowań wymienia się te, które mieszczą się w formule:
- Prowadzenie zdrowego i higienicznego stylu życia.
Przemęczenie i zbyt krótki sen, to czynniki, które negatywnie wpływają na nastrój i powodują przygnębienie.
- Warto kontrolować ilość snu.
Idealny sen powinien trwać 8 godzin dziennie – choć wiadomo, że dla każdego człowieka optymalna liczba godzin snu jest inna.
- Aktywny tryb życia
Pomaga zmniejszyć nasilenie depresji, ale także przyczynia się do jej zapobiegania. Ćwiczenia fizyczne mają pozytywny wpływ na ciało i umysł, dzięki nim wytwarzają się endorfiny – hormony szczęścia.
- Ograniczenie stresów
Jest zbawienne. Podchodzenie do nich z większym dystansem i umiejętne ich interpretowanie sprzyja zachowaniu zdrowia psychicznego.

Warto pamiętać:
– Depresja jest chorobą biologiczną, tak samo jak nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca.
– Osoba chora nie jest winna wystąpienia choroby i w większości przypadków nie może się z niej sama wyleczyć. Może jednak współpracować z lekarzem lub terapeutą. Taka współpraca sprawia, że skuteczność leczenia przeciwdepresyjnego staje się wyraźnie większa.
– „Branie się w garść” nie jest sposobem leczenia depresji.
Podstawowe przykazania dla osoby, która chce pomagać choremu na depresję:
- Nie bądź zbyt szybki, nie przytłaczaj chorego rozpędem i rozmachem swego działania.
- Nie rób za pacjenta wszystkiego, pozostaw margines dla jego aktywności.
- Nie uszczęśliwiaj na siłę. Uzgadniaj z pacjentem zakres i kierunek pomocy.
- Bądź wytrwały.
- Unikaj łatwego pocieszania i komunałów. To bardzo zraża osoby chore i sprawia, że czują się jeszcze bardziej niezrozumiane i samotne. Równocześnie nastaw się na to, że wielokrotnie trzeba będzie zapewniać – „tak, wyzdrowiejesz; tak, to ci przejdzie” i nie tracić przy tym cierpliwości.
- Nie podważaj autorytetu lekarza. Ważne, aby pacjent mu wierzył.
- Nie obawiaj się informować lekarza, jeśli pacjent będzie wypowiadał myśli samobójcze, nawet gdyby sam chory prosił o zachowanie tajemnicy. W takiej sytuacji nie wolno zachowywać tajemnicy, ponieważ może to być bardzo niebezpieczne.
Gdzie uzyskać pomoc?
- Poradnia Zdrowia Psychicznego i Leczenia Uzależnień przy Zespole Opieki Zdrowotnej w Dąbrowie Tarnowskiej – ul. Piłsudskiego 21, 33-200 Dąbrowa Tarnowska, Rejestracja tel. 14 64 43 212
- Centrum Zdrowia Psychicznego odpowiedzialne jest za udzielanie wszystkim potrzebującym powyżej 18 roku życia kompleksowej i bezpłatnej pomocy psychiatrycznej
Obszar działania Centrum Zdrowia Psychicznego obejmuje: wszystkie 7 gmin z terenu powiatu dąbrowskiego, gminy: Tarnów, Skrzyszów, Lisią Górę, miasto Tarnów.
W skład Centrum Zdrowia Psychicznego wchodzi: Oddział Psychiatryczny, Oddział Dzienny Psychiatryczny, Poradnia Zdrowia Psychicznego, Zespół Leczenia Środowiskowego, Szpitalny Oddział Ratunkowy.
Punkt Zgłoszeniowo – Koordynujący (PZK):
1) Centrum Zdrowia Psychicznego Dąbrowa Tarnowska (ul. Piłsudskiego 21) – Punkt Zgłoszeniowo- Koordynacyjny udziela świadczeń od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-18.00,
tel. 14 631-58-13; 14 631-58-18, e-mail: pzkdt@lukasz.med.pl
2) Centrum Zdrowia Psychicznego Tarnów – Punkt Zgłoszeniowo-Koordynacyjny udziela świadczeń od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-18.00, tel. 14 631-51-35, kom. 690-509-758
e-mail: pzk@lukasz.med.pl
Punkt Zgłoszeniowo-Konsultacyjny to miejsce, do którego mogą się zgłaszać wszystkie osoby doświadczające kryzysu psychiatrycznego oraz osoby poszukujące pomocy dla swoich bliskich w kryzysie zdrowia psychicznego.
Nie obowiązują żadne zapisy. Nie trzeba zapowiadać swojego przyjścia ani się rejestrować wcześniej.
Każdy Pacjent chcący skorzystać z pomocy w ramach CZP powinien skontaktować się z PZK.
- Informacji o pomocy można szukać na stronie Forum Przeciw Depresji (www.forumprzeciwdepresji.pl), jak również w poradniach psychologicznych.
- Można również porozmawiać z specjalistami, którzy pracują w liniach zaufania. Osoby te nie stawiają diagnozy, nie leczą, bo tego nie da się zrobić przez telefon. Ale wytłumaczą, na czym polega leczenie oraz terapia osób z rozpoznaną depresją, podpowiedzą co robić i udzielą wsparcia.
- Antydepresyjny Telefon Zaufania Fundacji ITAKA – poniedziałki 17.00 – 20.00 tel.: 22 484 88 01
- 800 70 2222 – Linia wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego jest linią całodobową i bezpłatną dla osób dzwoniących. Pod telefonem, mailem i czatem dyżurują psycholodzy Fundacji ITAKA udzielający porad i kierujący dzwoniące osoby do odpowiedniej placówki pomocowej w ich regionie.
- 116 123 i online na stronie platforma 116sos.pl – telefon zaufania dla osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym.

BROSZURA – DEPRESJA – ROZUMIESZ – POMAGASZ
Źródło:
wyleczdepresje.pl/
https://powiatdabrowski.pl/aktualnosci/23-lutego-dzie%C5%84-walki-z-depresj%C4%85-14474.html