W słoneczne wtorkowe przedpołudnie, 25 lutego 2025 roku, uczniowie klas 3TL oraz 4TI mieli wyjątkową okazję uczestniczyć w spotkaniu autorskim z Moniką T. Racią. Rozmowę poprowadziła nasza polonistka i poetka, pani Monika Dojka.
Wydarzenie zostało zorganizowane przez Starostę Dąbrowskiego Lesława Wieczorka, Wójta Gminy Olesno Witolda Morawca oraz Gminną Bibliotekę Publiczną w Oleśnie. Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele władz samorządowych, instytucji i organizacji z powiatu dąbrowskiego, a także rodzina pisarki, m.in. kuzyn Jacek Bernaś, który odpowiadał za opracowanie graficzne książki.

Podczas spotkania Monika T. Racia, która specjalnie przyleciała z Hiszpanii, aby spotkać się z czytelnikami w Polsce, opowiedziała o swojej drodze twórczej, okolicznościach powstania powieści, a także inspiracjach oraz osobistych przeżyciach. Jej książka „Krótka historia o zwykłej magii” niczym ciepły promień światła otula serca czytelników. Każdy jej wers rozbudza wyobraźnię, ukazuje piękno ukryte w codzienności i przypomina, że magia dziecięcego widzenia świata nigdy nie gaśnie – wystarczy tylko spojrzeć sercem. Podczas spotkania uczestnicy mieli okazję nabyć egzemplarz „Krótkiej historii o zwykłej magii”, zdobyć autograf autorki oraz porozmawiać z nią osobiście.
Opiekę nad młodzieżą uczestniczącą w spotkaniu sprawowały Panie: Monika Dojka, Elżbieta Sytoń oraz Agata Hajdas.
To było niezapomniane wydarzenie pełne inspiracji i magii słów!
Monika T. Racia pochodzi z Tarnowa, gdzie uczyła się najpierw w szkole podstawowej nr 11, a później w 4 Liceum Ogólnokształcącym, gdzie zdała maturę. Aktualnie mieszka, pracuje i tworzy w Hiszpanii. Zawodowo jest Koordynatorem lotów. Jak sama przyznaje od dziecka nosi pierwiastek pisarstwa w sercu, a w głowie nigdy nie przestaje tworzyć różnorakich historii. Jej debiutancka książka „Krótka historia o zwykłej magii” to efekt trudnego, a zarazem głębokiego procesu, który zapoczątkował nowy rozdział przygody z pisarstwem i stał się punktem zwrotnym w życiowej wędrówce do samej siebie. Przekształcanie myśli i uczuć w słowa jest dla niej skarbem, którym pragnie dzielić się z innymi.
Zdjęcia: ZS Baczyński, Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie























