29 maja 2026 roku w Zespole Szkół im. K.K. Baczyńskiego w Dąbrowie Tarnowskiej odbyła się wyjątkowa uroczystość poświęcona dwóm uczniom naszej szkoły – Wiktorowi Kmieciowi z klasy 4TI oraz Jakubowi Celakowi z klasy 3A, którzy swoją odwagą, odpowiedzialnością i opanowaniem przyczynili się do uratowania życia kobiety znajdującej się w silnym kryzysie emocjonalnym.
W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, oświatowych, służb mundurowych oraz lokalnej społeczności. Obecni byli również rodzice wyróżnionych uczniów – Państwo Mariola i Stanisław Kmieć oraz Państwo Monika i Paweł Celak.
Swoją obecnością zaszczycili nas:
• pani dr Marta Chrabąszcz – Przewodnicząca Rady Powiatu Dąbrowskiego
• pan Krzysztof Bryk – Wicestarosta Dąbrowski
• pan Krzysztof Kaczmarski – Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej
• pan podinsp. Robert Michałek – Komendant Powiatowy Policji w Dąbrowie Tarnowskiej
• pan mł. bryg. Marek Bator – Komendant Powiatowy PSP w Dąbrowie Tarnowskiej
• starszy wizytator pan Franciszek Wantuch, reprezentujący panią dr Gabrielę Olszowską – Małopolską Kurator Oświaty
• ks. Prałat Stanisław Cyran – Proboszcz Parafii pw. NMP Szkaplerznej w Dąbrowie Tarnowskiej
• pan Rafał Szydłowski – Prezes PTG Sokół Dąbrowa Tarnowska
Zebranych gości, nauczycieli oraz uczniów powitał Dyrektor Szkoły Robert Pantera. Podczas spotkania podkreślono wyjątkową postawę młodych ludzi, którzy w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia wykazali się niezwykłą dojrzałością oraz gotowością do niesienia pomocy drugiemu człowiekowi.
Do zdarzenia doszło 19 maja 2026 r. około godziny 19:40 na terenie jednego z kompleksów leśnych w Dąbrowie Tarnowskiej. Policjanci zostali skierowani na miejsce po zgłoszeniu dotyczącym kobiety znajdującej się w stanie silnego kryzysu emocjonalnego i mogącej potrzebować natychmiastowej pomocy.
Jak ustalili funkcjonariusze, wcześniej dwaj nastolatkowie zauważyli kobietę przebywającą samotnie w lesie. Zaniepokojeni jej zachowaniem podjęli próbę nawiązania kontaktu i upewnienia się, czy nie potrzebuje pomocy. Mimo trudnej i wymagającej sytuacji zachowali spokój, udzielili kobiecie niezbędnego wsparcia, powiadomili odpowiednie służby i pozostali na miejscu aż do ich przybycia. Dzięki ich szybkiej reakcji oraz odpowiedzialnej postawie udało się zapobiec tragedii.
Podczas uroczystości Wiktor Kmieć i Jakub Celak otrzymali liczne listy gratulacyjne, okolicznościowe adresy oraz wyrazy uznania od dyrekcji szkoły, przedstawicieli władz samorządowych, oświatowych i służb mundurowych. Wyróżniono również rodziców uczniów, dziękując im za wychowanie synów w duchu odpowiedzialności, empatii i szacunku dla drugiego człowieka.
Postawa Wiktora Kmiecia i Jakuba Celaka jest pięknym świadectwem odwagi, wrażliwości oraz gotowości niesienia pomocy drugiemu człowiekowi. Jesteśmy dumni, że społeczność naszej szkoły tworzą młodzi ludzie, którzy potrafią właściwie zachować się w sytuacjach wymagających szybkiej reakcji i odpowiedzialnych decyzji.
Zachęcamy do obejrzenia relacji filmowej przygotowanej przez Tarnowska.tv z tej wyjątkowej uroczystości – https://www.tarnowska.tv/artykul/25953,wiktor-i-jakub-uratowali-zycie-kobiecie-uroczysta-akademia-w-dabrowie-tarnowskiej
Dziękujemy Tarnowska.tv za obecność oraz przygotowanie materiału z tego wyjątkowego wydarzenia.





















































oprac. Agata Hajdas





