Jak mówić obrazem – czyli o języku filmu

Lekcja w kinie? Czemu nie? Młodzież naszej szkoły 18 października 2017r. wzięła udział w nietypowych zajęciach z edukacji medialnej, której organizatorem było Centrum Edukacji Filmowej Wołomin. Temat brzmiał : „ Jak mówić obrazem – czyli o języku filmu”. Dowiedzieliśmy się, że słowo, to nie jedyny język filmu. Może nim być nawet muzyka, albo kolor. Niesamowite były związki między kinem a malarstwem właśnie. Patrzyliśmy na płótno Pietera Bruegla pt. „Droga krzyżowa”. Widzieliśmy jak obraz 2D staje się 3D i zaczyna żyć. Było to niesamowite. Dowiedzieliśmy się, jaką sztuką inspirował się Andrzej Wajda tworząc swe dzieła filmowe a nawet poszczególne sceny. Była mowa także o treściach i wartościach emocjonalnych, które niosą ze sobą różne plany filmowe i punkty widzenia kamery. Prowadzący odkrył przed nami tajemnice operatorów. Opowiedział, w jaki sposób „kamera nas zwodzi” oraz jak kamerzyści i montażyści wykorzystują matematykę , fizykę a nawet biologię, by obrazem wpływać na odbiorców i ich postrzeganie dzieła. Jednym z wykładowców był nawet sam twórca niesamowitych dreszczowców takich jak „Psychoza” czy „Ptaki”, który mawiał, że „film powinien rozpoczynać się od trzęsienia ziemi, potem zaś napięcie ma nieprzerwanie rosnąć” – czyli sam Alfred Hitchcock.
Później wiedzę tą mogliśmy sprawdzić oglądając film oparty na faktach pt. „Eddie zwany orłem” w reż. Dextera Fletchera . Była to opowieść , która przywraca wiarę w marzenia. Pokazuje, że należy dążyć do celu mimo upadków, niepowodzeń i trudności.
Wszyscy zgodnie stwierdziliśmy, że było warto wziąć udział w takiej nietypowej lekcji. Zdobytą wiedzę wykorzystamy na języku polskim, wiedzy o kulturze a nawet na egzaminie maturalnym.