Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

W dniu 22 lutego uczciliśmy krótkim apelem Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, którego celem jest ochrona różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego. Data Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego lub też Dnia Dziedzictwa Językowego przypada 21 lutego, święto ustanowione zostało przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Data obchodów nawiązuje do tragicznych wydarzeń z 1952 roku, kiedy to pięciu studentów uniwersytetu w Dhace (Bangladesz) zginęło podczas demonstracji. Jej celem była walka o nadanie językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Ostatecznie cel ten osiągnięty został w 1956 roku, a zabici studenci zostali uhonorowani przez swoich rodaków.

Nasze obchody rozpoczęliśmy od przedstawienia historii tego Dnia a następnie nauczyciele i uczniowie zaprezentowali różnorodne teksty w języku polskim, ukraińskim, angielskim i niemieckim. Audycja okazała się porywająca, gdyż wykonanie wiersza Juliana Tuwima pt. „Ptasie radio” przez Panią profesor Elżbietę Sytoń było zachwycające. Nauczyciele i uczniowie chwalili dykcję i techniki aktorskie wykonawczyni a także umiejętność oddania humoru bajki. Równie niezwykłe w odbiorze okazało się wysłuchanie, w oryginale, najsławniejszego fragmentu „Hamleta” Williama Shakespeara, który przedstawił Patryk Tomoś z II TLE. „To be or not to be, that is the question” – brzmi jednak inaczej niż: „Być albo nie być, oto jest pytanie”.  Wzruszyła Maiia Nikanorova wykonaniem po ukraińsku wiersza Krzysztofa Kamila Baczyńskiego pt. „Taki to mroczny czas” w tłumaczeniu Oleksandra Kozbana, równie niezwykła była bajka w języku niemieckim czytana przez Joannę Foszcz z klasy IV LOp. Natomiast niekwestionowany zachwyt wzbudziło przedstawienie bajki Juliana Tuwima pt. „Pan Hilary” w gwarze śląskiej przez Fabiana Pilota z klasy III a.

Organizatorki dzisiejszej uroczystości ogłosiły konkurs, polegający na odnalezieniu 23 kodów QR, rozmieszczonych w różnych miejscach w szkole, pod którymi ukryte zostały cytaty pochodzące z lektur. Czekamy na Mistrza Dnia Języka Ojczystego. Karty konkursowe można jeszcze odebrać u pani Sytoń w sali 103.

Pani Monika Dojka oraz Pani Elżbieta Sytoń przeprowadziły we wcześniejszym terminie Szkolny Konkurs Ortograficzny. Odbył się on w kilku etapach aby wszyscy reprezentanci klas i typów szkół mogli wziąć w nim udział. Ogółem w konkursie uczestniczyło 58 osób. Zadania obejmowały napisanie dyktanda na temat histerii chirurga, którego błaha pomyłka skończyła się metafizycznym przeżyciem oraz wykonanie kilku ortograficznych ćwiczeń. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział a laureatom gratulujemy umiejętności. Ogłoszenie wyników zbiegło się z Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego.

Oto laureaci:

W grupie liceum – technikum:

I miejsce zdobyła Joanna Foszcz z klasy IV LOp
II miejsce uzyskała Magdalena Patryjak z klasy 3 TE
III miejsce ex aequo
Lidia Cierniak z klasy I TŻ
oraz Kacper Dudek z klasy III TLH

W grupie uczniów ze szkoły branżowej:

I miejsce zdobyła Gabriela Kajpust z klasy III b
II miejsce uzyskała Martyna Drabik z klasy I a
III miejsce – Arkadiusz Dudziński z klasy II b

   Monika Dojka, Elżbieta Sytoń