Regionalna Konferencja Naukowa „Kobiety Niezłomne”

20 marca 2023 roku, w Ośrodku Spotkania Kultur w Dąbrowie Tarnowskiej, odbyła się Regionalna Konferencja Naukowa na temat: „Kobiety Niezłomne”. Spotkanie  poświęcone  zostało bohaterkom naszego regionu: Stefanii Łąckiej i Stefanii Hanausek, kobietom niezłomnym, które złożyły na ołtarzu Ojczyzny  największą ofiarę ze swojego młodego życia.

Treść konferencji wypełniły wykłady:

-Pani mgr Elżbiety Czosnyki – „Rola kobiet w utrzymaniu tożsamości narodowej w trudnych momentach historycznych”,
-Pana dr. Andrzeja Skowrona – „Stefania Łącka – Bogu, Człowiekowi, Ojczyźnie”,
-Pani mgr Bożeny Nadolskiej-Walus – „Stefania Hanausek – ta kobieta okazała Niemcom, jak Polki umieją umierać”.

Honorowy patronat nad tą uroczystością objęli:

-Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Józef Gawron,
-Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Wiesław Krajewski,
-Dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie dr Filip Musiał,
-Starosta Powiatu Dąbrowskiego Lesław Wieczorek.

Swoją obecnością zaszczycili  nas zaproszeni goście: Pan Poseł na Sejm RP Wiesław Krajewski, Pan Poseł na Sejm RP Władysław Kosiniak-Kamysz, Pan Łukasz Drewienkiewicz , reprezentujący Kuratorium Oświaty w Krakowie, Pani dr Anna Czocher z Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie, Pan dr Jan Hebda, Pani dr Marta Chrabąszcz – Przewodnicząca Rady Powiatu, Pani Naczelnik Wydział Rozwoju Lokalnego, Edukacji i Zdrowia Mariola Smolorz, Pan nadkom. Jarosław Kmieć-Komendant Powiatowy Policji w Dąbrowie Tarnowskiej, Pan st. kpt. Marek Bator – Komendant Powiatowy PSP w Dąbrowie Tarnowskiej, Pani Agata Obara-Giera – Kierownik Filii w Dąbrowie Tarnowskiej Biblioteki Pedagogicznej w Tarnowie, Pani Małgorzata Morawiec – Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie, Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec, Pani Prezes Uniwersytetu III Wieku Krystyna Guzik, Pan Stanisław Początek, Pani Maria Skowron, Pani Barbara Smaś, Pan Jerzy Stelmach, reprezentujący Związek Nauczycielstwa Polskiego, nauczyciele i młodzież maturalna Zespołu Szkół im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Dąbrowie Tarnowskiej.

Gospodarzem spotkania był Pan Dyrektor Robert Pantera. Konferencję  uświetnił występ zespołu muzycznego pod kierunkiem Pana Rafała Szydłowskiego i część kulinarna, przygotowana przez młodzież z Technikum Gastronomicznego pod kierunkiem Pani Anny Kościuk i Pani Anny Dudkiewicz.