Wizyta w Centrum Dystrybucyjnym LIDLA

Dnia 17 stycznia 2024 r. klasa 2 TL technikum logistycznego miała możliwość zobaczyć Centrum Dystrybucyjne LIDLA w Brzozówce koło Tarnowa. Był to pierwszy wyjazd zawodoznawczy tej klasy, zorganizowany przez panią Hannę Jamka, którego celem było poznanie stref magazynu, kwestii technicznych wyposażenia centrum, zasad przyjęcia, magazynowania, kompletacji i wydawania towarów.

Funkcją tego centrum dystrybucyjnego jest zapewnienie codziennych dostaw do sklepów „Lidl” oraz bezpośrednia obsługa użytkowników w zakresie transportu wewnętrznego, przeładunku i magazynowania. W zwiedzanym centrum dystrybucyjnym pracuje ponad 200 osób, to duży kompleks magazynowy.

Młodzi logistycy mieli okazję poznać zasady funkcjonowania centrum dystrybucyjnego, dowiedzieli się również, że Lidl stawia nacisk na lojalnych pracowników, których szkoli od najniższego szczebla, aż po stanowiska menadżerskie.

Uczniowie zwiedzali wszystkie strefy magazynu; z towarem szybko i wolno rotującym, chłodnią, mroźnią, strefą wysokiego składowania. Młodzież poszerzyła wiedzę o kwestie techniczne wyposażenia centrum, zasad przyjęcia, magazynowania, kompletacji i wydawania towarów. Wycieczka okazała się dla uczniów cennym źródłem wiedzy. Umożliwiała lepsze poznanie przez uczniów zjawisk planowania, koordynowania i realizacji zadań logistycznych, wpłynęła na rozwój zdolności postrzegania, kształtowania wyobrażeń i myślenia, skłoniła dociekliwych do zadawania pytań oraz utrwaliła zdobytą wiedzę i umiejętności.

Lidl Polska istnieje od 2002 r. Pierwszy z naszych sklepów powstał w stolicy Wielkopolski, w Poznaniu.

Nowe centrum dystrybucyjne w Brzozówce (gmina Lisia Góra) to obiekt powstały w 2012 roku o powierzchni zabudowy 39 902 mkw. z częścią administracyjno-socjalną, drogą dojazdową, wewnętrznym układem dróg i placów manewrowych wraz z infrastrukturą techniczną.

Dziękujemy pracownikom Centrum za przyjęcie i profesjonalną organizację wycieczki przedmiotowej, która stała się cenną inspiracją do dalszej pracy i osobistego rozwoju zawodowego!

KILKA INFORMACJI O FIRMIE LIDL

Nazwa sieci pochodzi od nazwiska Ludwiga Lidla, emerytowanego nauczyciela. Początki działalności sieci Lidl sięgają lat 30. XX wieku, kiedy to Josef Schwarz oraz Ludwig Lidl uruchomili firmę o nazwie Lidl & Schwarz Lebensmittel-Sortiments-Großhandel. W roku 1973 w Ludwigshafen am Rhein został otwarty pierwszy sklep o nazwie „Lidl”. Piętnaście lat później, w roku 1988 Lidl w Niemczech miał już 460 filii i zatrudniał 5700 pracowników. Lidl to międzynarodowa grupa przedsiębiorstw, a jednocześnie odnosząca sukcesy sieć sklepów spożywczych, która prowadzi aktywną działalność na terenie całej Europy. Lidl bardzo mocno inwestuje w rozwój sieci logistycznej w Polsce. W połowie 2017 r. ruszyło w Gródkowie dziewiąte centrum dystrybucyjne tej sieci w Polsce.

Centra logistyczne sieci Lidl działają już w Jankowicach k. Tarnowa Podgórnego, Turzynie k. Wyszkowa, Gliwicach, Strykowie, Rusocinie k. Pruszcza Gdańskiego, Legnickim Polu, Brzozówce, Bydgoszczy, a także w Kałuszynie koło Mińska Mazowieckiego. Lidl Polska należy do międzynarodowej grupy przedsiębiorstw Lidl, w której skład wchodzą niezależne spółki prowadzące aktywną działalność na terenie całej Europy.

Obecnie w wielu krajach Europy istnieje około 10 000 sklepów tej marki.

Lidl Polska zarządza ponad 700 sklepami ulokowanymi na terenie całej Polski. Sklepy firmy LIDL obsługuje już 11 Centrów Dystrybucyjnych.

Opiekunowie grupy:
Hanna Jamka
Ewa Trędota