„Małopolska” Wizyta Studyjna

W dniach 14-18 października odbyła się młodzieżowa wizyta studyjna zrealizowana z przychylnością Pana Posła Edwarda Czesaka. Krajem docelowym podróży była Belgia, a głównym i najistotniejszym punktem podróży możliwość wizyty w siedzibie Parlamentu Europejskiego. Troje uczniów uczęszczających do Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej dostało możliwość uczestnictwa w wyjeździe. Do Belgii udała się Sylwia Bigda,  Łucja Ząbek oraz Michał Radło, pod opieką Pani Marii Borek. Przebieg wyjazdu znacznie wsparł Pan Poseł Wiesław Krajewski który znacznie pomógł w organizacji wielu kwestii m.in. zapewnienia transportu.

Kilkunastogodzinna podróż odbyła się autokarem. Uczestnicy wizyty- nasi uczniowie wraz z młodzieżą z szerszego kręgu naszego województwa zobaczyli piękno tamtejszych, belgijskich miast. Głównym miejscem pobytu była stolica UE- Bruksela. Uczniowie zatrzymali się tu w hotelu, by komfortowo móc zaznajamiać się z najciekawszymi zakątkami okolicy i poznać jej liczne atrakcje turystyczne. Nie zabrakło czasu na miłe spędzenie wieczoru przy kolacji w restauracji, skosztowanie tradycyjnych belgijskich przysmaków, zakup pamiątek czy też chwilę odpoczynku w czasie wolnym. Uczestnicy udali się również do klimatycznego, średniowiecznego miasta położonego na północy Belgii- Brugii ( nazywanej często „Belgijską Wenecją”).

Ostatniego dnia pobytu odbył się spacer do siedziby Parlamentu Europejskiego. Młodzież wzięła tam udział w prezentacji edukacyjnej i poznała ideę funkcjonowania Unii Europejskiej oraz zaznajomiła się z działaniem Parlamentu nieco bardziej „od wewnątrz”. Ku końcowi wizyty uczniowie udali się na lunch, po czym skorzystali z czasu wolnego, by jeszcze tego samego dnia wyruszyć w drogę powrotną do Polski. Spośród uczniów osobiście każdy wspomina czas spędzony w Belgii jako interesujący, gromadzący pasaż nowych doświadczeń i rozwijający osobowość oraz wiedzę kulturową. Przedsięwzięcia, jakimi są tego typu wyjazdy bez cienia wątpliwości wnoszą wiele dobrego w edukację i rozwój młodzieży.