Młodzież z Izraela w naszej szkole

20 października 2016 roku już po raz siódmy w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej gościła osiemdziesięcioosobowa grupa uczniów i nauczycieli szkoły Ort Yad Lebovitz z izraelskiej Natanii. W budynku Starostwa Powiatowego powitał gości wicestarosta dąbrowski Marek Kopia, który przybliżył im historię i najcenniejsze atrakcje naszej małej ojczyzny oraz życzył niezapomnianych wrażeń z pobytu na Powiślu Dąbrowskim. Witając gości w murach ZSP nr 2 dyrektor Jan Kiljan zaprezentował szkołę i wyraził zadowolenie z długoletniej współpracy.

Najcenniejszym elementem wizyty była możliwość osobistego spotkania między młodymi ludźmi z tak różnych kultur i stymulująca do nauki wymiana myśli w języku angielskim. Wiele radości sprawiła uczniom wspólna nauka tańca na sali gimnastycznej. Goście spróbowali też polskich przysmaków przygotowanych przez młodzież z ZSP nr 2. Uczniowie i nauczyciele z Natanii podziwiali atrakcje Zalipia oraz zwiedzili dąbrowską synagogę, po której oprowadzał ich dyrektor Paweł Chojnowski. Dyrektor szkoły Ort Yad Lebovitz Vered Dovrat wyraziła wdzięczność gospodarzom za możliwość poznawania elementów polskiej kultury przez młodych Żydów, których trasa po Polsce biegnie głównie szlakiem miejsc męczeństwa ich narodu w czasach Holocaustu. Strony już dziś umówiły się na przyszłoroczne spotkanie.