Dni regionalne 2017

Konkurs Recytatorski Poezji Regionalnej zorganizowany pod hasłem „Zimowe spotkania z poezją” odbył się 12 grudnia 2017 roku i poświęcony został promowaniu twórczości rodzimych poetek – Marii Kozaczkowej, Jadwigi Obnowskiej Szkotak, Danuty Pikuły,  Barbary Wójcik, Kazimiery Kozyry.

Była to druga edycja spotkań z młodzieżą, która prezentowała swój talent recytatorski jak i aktorski. Zmagania deklamacyjne to jedna z wielu konkurencji dotycząca trwających w naszej szkole XV Szkolnych Dni Regionalnych. Skierowana została do szkół gimnazjalnych oraz siódmych klas szkół podstawowych. Przybyli goście, czyli przedstawiciele Publicznego Gimnazjum nr 2  i Szkoły Podstawowej nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej,  Szkoły Podstawowej  w Radgoszczy, Gimnazjum i Szkoły Podstawowej w Oleśnie wraz z opiekunami, zostali serdecznie przywitani przez pana dyrektora Roberta Panterę, który wygłosił również słowo wstępne.  Konkurs uświetnił wykład pana Włodzimierza Piaseckiego na temat życia i twórczości nieznanych twórców II Rzeczypospolitej, którzy wspominali w swych dziełach Ziemię Dąbrowską. Następnie młodzież prezentowała wybrane utwory poetyckie. Występom przysłuchiwali się –
pan dyrektor Robert Pantera, pani dyrektor Urszula Banaś, ksiądz Krzysztof Frączak, pani Małgorzata Zielińska, pani Barbara Smaś oraz pani Monika Dojka.

Cieszył fakt, że oprócz niekwestionowanego artyzmu poezji  Marii Kozaczkowej oraz popularności jej dzieł wśród młodych, drugą poetką, której utwory były najczęściej wybierane przez recytatorów, stała się pani Barbara Wójcik. Poziom umiejętności recytatorów był bardzo wysoki. Jury w składzie: pani Monika Dojka, pani Małgorzata Zielińska, pani Barbara Smaś wyłoniły zwycięzców.

Oto oni:
 I miejsce zdobyła Weronika Moździerz uczennica ze Szkoły Podstawowej  w Radgoszczy utworem Marii Kozaczkowej pt. „Łzy matki” ;

II miejsce zdobyła Julia Tatarczuch uczennica Publicznego Gimnazjum nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej wierszem Marii Kozaczkowej pt. „Współpraca”;

II miejsce zdobyła Ewa Morawiec  uczennica Szkoły Podstawowej nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej utworem Barbary Wójcik pt. „Stefanii” ;

III miejsce zdobyła Magdalena Szkotak  uczennica Gimnazjum w Oleśnie wierszem  Jadwigi Obnowskiej Szkotak pt. „Mamo” ;

III miejsce zdobył Sylwester Warias  uczeń Szkoły Podstawowej nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej utworem Marii Kozaczkowej pt. „Wiatrak”;

Wyróżnienie otrzymała Julia Wiśniewska uczennica Szkoły Podstawowej w Radgoszczy za recytację utworu Marii Kozaczkowej pt. „No pasaran”;

Wszystkim uczestnikom gratulujemy!
Monika Dojka

https://www.facebook.com/pg/Zsp-Baczyński-Dąbrowa-Tarnowska-1543609715969571/photos/?tab=album&album_id=1898145160516023