Izraelska młodzież w ZSP nr2

1 października 2018 roku  po raz dziewiąty  w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej gościła ponad 120 osobowa grupa uczniów i nauczycieli szkoły Ort Yad Lebovitz z izraelskiej Natanii. Wizytę w Dąbrowie Tarnowskiej rozpoczęli od spotkania ze    starostą dąbrowskim,  Tadeuszem Kwiatkowskim, który  przybliżył im historię i atrakcje naszej małej ojczyzny oraz wręczył  symboliczne upominki,  promujące nasz region.

 W  murach ZSP nr 2 powitał gości dyrektor Robert Pantera, który zaprezentował szkołę i   w swoim przemówieniu podkreślił wagę tego typu wydarzeń dla budowania mostów między naszymi narodami i przełamywania wzajemnych stereotypów i uprzedzeń. Opiekunowie izraelskiej młodzieży- Asher Tapiro i Amir Noy- wyrazili wdzięczność za gościnne przyjęcie i zwrócili uwagę, że historyczna edukacja  młodych Żydów w ojczyźnie wielu ich przodków obejmuje  również informacje o polskich Sprawiedliwych.  Znaczącym  elementem wizyty była możliwość osobistego spotkania między młodymi ludźmi z tak różnych kultur i możliwość wymiany myśli w języku angielskim. Wiele radości sprawiły uczniom wspólne śpiewanie piosenek przy akompaniamencie szkolnego zespołu muzycznego, przygotowanego przez pana Rafała Szydłowskiego oraz nauka tańców  pod kierunkiem pani Agnieszki Golemo. Goście spróbowali też polskich przysmaków przygotowanych przez młodzież z ZSP nr 2. Uczniowie i nauczyciele z Natanii mieli możliwość podziwiania pięknie odnowionej synagogi, po której oprowadzał ich  dyrektor OSK,  Paweł Chojnowski. Wizyta izraelskiej grupy w Dąbrowie Tarnowskiej odbywa się w ramach międzynarodowego projektu „Bliżej siebie”, którego koordynatorami są Jolanta i Jerzy Stelmach.   Strony już dziś umówiły się na przyszłoroczne jubileuszowe spotkanie.