„Wspólnie poznajemy perły kultur Powiśla Dąbrowskiego i Podola” – dzień trzeci

Trzeciego dnia naszego programu młodzież z Ukrainy miała okazję poznać stolicę naszego regionu – Kraków. Żelaznym punktem programu był oczywiście Rynek Główny wraz z Bramą Floriańską, Barbakanem, Sukiennicami i Kościołem Mariackim. Odwiedziliśmy też Wawel, Kościół Franciszkanów i zatrzymaliśmy się na Franciszkańskiej 3. Ostatnim punktem programu była dawna dzielnica żydowska – Kazimierz.

Po południu udaliśmy się do Brnia na piknik integracyjny. Najpierw, oprowadzeni przez Panią przewodnik z Centrum Polonii, zwiedziliśmy zespół pałacowo-parkowy. Potem wzięliśmy udział w pokazie Bractwa Rycerskiego z Oleśnicy – zobaczyliśmy stroje z XIII wieku, sprzęty codziennego użytku z epoki, broń i ozdoby. Jednak największe wrażenie zrobiła na nas opowieść kata i jego narzędzia.

Następnie udaliśmy się na poczęstunek przygotowany przez panie z Centrum Polonii. Mieliśmy okazję spróbować wielu pysznych dań regionalnych i deserów.

Ostatnim punktem programu był występ zespołu Nieczajnianie. Następnie pod kierunkiem pani choreograf nauczyliśmy się dwóch tańców regionalnych.

W czasie całego pikniku towarzyszyli nam Pan Starosta Lesław Wieczorek, Pan Wicestarosta Krzysztof Bryk, Pani Naczelnik Wydziału Rozwoju Lokalnego, Edukacji i Zdrowia Mariola Smolorz oraz Pan Dyrektor Robert Pantera, Wicedyrektorzy Pani Urszula Banaś i Adrian Janas oraz Kierownik szkolenia praktycznego Pan Paweł Łach.