Oni idą przez naszą pamięć – 81 rocznica zbrodni katyńskiej i 11 rocznica katastrofy smoleńskiej

Katyń-symbol komunistycznego ludobójstwa, dokonanego przed 80  laty na prawie 22tysiącach Polaków porusza do dziś, a Józef Czapski nazwał go „zbrodnią nad zbrodniami”, a przecież wiek XX przyniósł bardziej okrutne i masowe mordy. Jednak Katyń pozostaje wyjątkowy w kilku wymiarach . 

Ofiary zbrodni katyńskiej stanowiły elitę niepodległościową państwa polskiego. Jakże wielu  z nich brało udział w zmaganiach  o niepodległą Polskę w latach 1914- 1921,nierzadko rodzinne tradycje wiodły przez powstańcze zmagania XIX wieku. Pozostałe po nich stosy Krzyży Virtutti Militari, Walecznych, Niepodległościowych ilustrują kim byli i czym była dla nich Niepodległa. 

Mordowano ich strzałem w tył głowy w piwnicach, nad leśnymi dołami, bo pozostali wierni Polsce. Nie zdradzili jej. Oprawcy- przedstawiciele władz Związku Radzieckiego napisali wprost w decyzji o ich zgładzeniu, iż każdy z nich oczekuje tylko wolności aby podjąć walkę z władzą sowiecką,  której są wrogami nierokującymi poprawy. Przejmująco wyraziły to dzieci Gustawa Szpilewskiego. Na symbolicznej mogile katyńskiej złożyły szarfę: DZIĘKUJĘ CI TATUSIU , ŻE NIE POSZEDŁEŚ NA WSPÓŁPRACĘ. Bo Katyń  był po to, aby Polskę złamać, by była niezdolna do niepodległego istnienia, do walki i czynu, aby uczynić ją najpodrzędniejszą- pisał Józef Czapski, autor „ Wspomnień starobielskich”. 

Z Katyniem nierozerwalnie związane było kłamstwo od chwili odkrycia mogił w 1943 roku. Sprawcy przez lata robili wszystko, by nikt nie poznał prawdy. Wszyscy wiedzieli, że sprawcą ludobójstwa jest Związek Radziecki. Katyń niesie jednak również nadzieję. Prawda zwyciężyła a wraz z nią wróciła niepodległa Polska

Wśród ofiar tej straszliwej zbrodni popełnionej na Polaka znaleźli się nasi dąbrowscy rodacy- przedwojenni policjanci i żołnierze, ich nazwiska stanowią  dąbrowską listę katyńską. 

DĄBROWSKA LISTA KATYŃSKA

1. Tadeusz Berbeka z Dąbrowy Tarnowskiej – Starobielsk 
2. Marcin Borek z Podlipia- Starobielsk 
3. Józef Horenberger z Dąbrowy Tarnowskiej – Starobielsk 
4.Stanisław Juras z Oleśnicy- Kozielsk 
5.Mieczysław Kurkowski z Żabna – Starobielsk 
6.Stanisław Kaczówka z Świebodzina –Starobielsk 
7.Jan Musiał z Miechowic –Bykownia 
8.Teofil Ney z Siedliszowic –Starobielsk 
9. Franciszek Olszewski z Luszowic –Starobielsk 
10.Franciszek  Struziak z Mędrzechowa –Kozielsk 
11.Stanisław Szpak z Dąbrowy Tarnowskiej – Kozielsk 
12. Dominik Szczawiński z Gręboszowa – Kozielsk  
13. Zdzisław Zioło z Dąbrowy Tarnowskiej –Starobielsk 
14. Józef Żuchowicz z Świdrówki- Kozielsk 
15. Albin Basista z Dąbrowy Tarnowskiej – Ostaszków 
16. Józef Bratko  z Wietrzychowice- Ostaszków 
17.Bogusław Burdyna  z Żabna- Ostaszków 
18.Jan Gębala z Żabna- Ostaszków 
19. Franciszek Kogut z Gruszowa –Ostaszków 
20. Ignacy Kowal z Szczucina – Ostaszków 
21. Michał Kowal z Szczucina- Ostaszków 
22. Franciszek Ogarek z Żabna-Ostaszków 
23. Wojciech Paduch  z Dąbrowy Tarnowskiej –Ostaszków 
24. Jan Pawlak z Radgoszczy –Ostaszków 
25. Adam Sarnowski z Żabna- Ostaszków 
26. Zygmunt  Śliski z Dąbrowy Tarnowskiej –Ostaszków 
27.Franciszek Wróblewski z Lipin – Ostaszków 

W obchody rocznicy zbrodni katyńskiej, wpisuje się  10 rocznica tragicznej  katastrofy smoleńskiej, która miała miejsce 10 kwietnia 2010 roku, tuż przed godziną 9. Samolot Tu- 154M z polskim prezydentem Lechem Kaczyńskim oraz towarzyszącą delegacją na pokładzie, podchodząc do lądowania uległ katastrofie w wyniku , której zginął prezydent Lech Kaczyński i 96 osób wchodzących w skład polskiej delegacji. Delegacja udawała się na obchody 70 rocznicy zbrodni do Katynia. Katastrofa ta stała się wielkim wstrząsem i bolesną traumą dla wszystkich Polaków. 

Wszyscy zginęli na służbie Ojczyźnie, zginęli na służbie polskiej pamięci. Do Katynia prowadziła ich miłość ku tym, co przed siedemdziesięciu  laty oddali życie za Polskę, prowadziła ich wierność temu co polskie, prowadziła ich pamięć o tym co wielkie i święte oraz pamięć prawdy o strasznej zbrodni katyńskiej.