Katyń-symbol komunistycznego ludobójstwa, dokonanego przed 80 laty na prawie 22tysiącach Polaków porusza do dziś, a Józef Czapski nazwał go „zbrodnią nad zbrodniami”, a przecież wiek XX przyniósł bardziej okrutne i masowe mordy. Jednak Katyń pozostaje wyjątkowy w kilku wymiarach .
Ofiary zbrodni katyńskiej stanowiły elitę niepodległościową państwa polskiego. Jakże wielu z nich brało udział w zmaganiach o niepodległą Polskę w latach 1914- 1921,nierzadko rodzinne tradycje wiodły przez powstańcze zmagania XIX wieku. Pozostałe po nich stosy Krzyży Virtutti Militari, Walecznych, Niepodległościowych ilustrują kim byli i czym była dla nich Niepodległa.
Mordowano ich strzałem w tył głowy w piwnicach, nad leśnymi dołami, bo pozostali wierni Polsce. Nie zdradzili jej. Oprawcy- przedstawiciele władz Związku Radzieckiego napisali wprost w decyzji o ich zgładzeniu, iż każdy z nich oczekuje tylko wolności aby podjąć walkę z władzą sowiecką, której są wrogami nierokującymi poprawy. Przejmująco wyraziły to dzieci Gustawa Szpilewskiego. Na symbolicznej mogile katyńskiej złożyły szarfę: DZIĘKUJĘ CI TATUSIU , ŻE NIE POSZEDŁEŚ NA WSPÓŁPRACĘ. Bo Katyń był po to, aby Polskę złamać, by była niezdolna do niepodległego istnienia, do walki i czynu, aby uczynić ją najpodrzędniejszą- pisał Józef Czapski, autor „ Wspomnień starobielskich”.
Z Katyniem nierozerwalnie związane było kłamstwo od chwili odkrycia mogił w 1943 roku. Sprawcy przez lata robili wszystko, by nikt nie poznał prawdy. Wszyscy wiedzieli, że sprawcą ludobójstwa jest Związek Radziecki. Katyń niesie jednak również nadzieję. Prawda zwyciężyła a wraz z nią wróciła niepodległa Polska
Wśród ofiar tej straszliwej zbrodni popełnionej na Polaka znaleźli się nasi dąbrowscy rodacy- przedwojenni policjanci i żołnierze, ich nazwiska stanowią dąbrowską listę katyńską.
DĄBROWSKA LISTA KATYŃSKA
1. Tadeusz Berbeka z Dąbrowy Tarnowskiej – Starobielsk
2. Marcin Borek z Podlipia- Starobielsk
3. Józef Horenberger z Dąbrowy Tarnowskiej – Starobielsk
4.Stanisław Juras z Oleśnicy- Kozielsk
5.Mieczysław Kurkowski z Żabna – Starobielsk
6.Stanisław Kaczówka z Świebodzina –Starobielsk
7.Jan Musiał z Miechowic –Bykownia
8.Teofil Ney z Siedliszowic –Starobielsk
9. Franciszek Olszewski z Luszowic –Starobielsk
10.Franciszek Struziak z Mędrzechowa –Kozielsk
11.Stanisław Szpak z Dąbrowy Tarnowskiej – Kozielsk
12. Dominik Szczawiński z Gręboszowa – Kozielsk
13. Zdzisław Zioło z Dąbrowy Tarnowskiej –Starobielsk
14. Józef Żuchowicz z Świdrówki- Kozielsk
15. Albin Basista z Dąbrowy Tarnowskiej – Ostaszków
16. Józef Bratko z Wietrzychowice- Ostaszków
17.Bogusław Burdyna z Żabna- Ostaszków
18.Jan Gębala z Żabna- Ostaszków
19. Franciszek Kogut z Gruszowa –Ostaszków
20. Ignacy Kowal z Szczucina – Ostaszków
21. Michał Kowal z Szczucina- Ostaszków
22. Franciszek Ogarek z Żabna-Ostaszków
23. Wojciech Paduch z Dąbrowy Tarnowskiej –Ostaszków
24. Jan Pawlak z Radgoszczy –Ostaszków
25. Adam Sarnowski z Żabna- Ostaszków
26. Zygmunt Śliski z Dąbrowy Tarnowskiej –Ostaszków
27.Franciszek Wróblewski z Lipin – Ostaszków
W obchody rocznicy zbrodni katyńskiej, wpisuje się 10 rocznica tragicznej katastrofy smoleńskiej, która miała miejsce 10 kwietnia 2010 roku, tuż przed godziną 9. Samolot Tu- 154M z polskim prezydentem Lechem Kaczyńskim oraz towarzyszącą delegacją na pokładzie, podchodząc do lądowania uległ katastrofie w wyniku , której zginął prezydent Lech Kaczyński i 96 osób wchodzących w skład polskiej delegacji. Delegacja udawała się na obchody 70 rocznicy zbrodni do Katynia. Katastrofa ta stała się wielkim wstrząsem i bolesną traumą dla wszystkich Polaków.
Wszyscy zginęli na służbie Ojczyźnie, zginęli na służbie polskiej pamięci. Do Katynia prowadziła ich miłość ku tym, co przed siedemdziesięciu laty oddali życie za Polskę, prowadziła ich wierność temu co polskie, prowadziła ich pamięć o tym co wielkie i święte oraz pamięć prawdy o strasznej zbrodni katyńskiej.