Spotkanie z poezją Wisławy Szymborskiej

Dnia 30 listopada 2023 r. w Zespole Szkół im. K.K. Baczyńskiego w Dąbrowie Tarnowskiej odbyło się Spotkanie z poezją Wisławy Szymborskiej.

Senat Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował, że Wisława Szymborska będzie patronką roku 2023. Stosowna uchwała została przyjęta 16 listopada 2022 r. podczas posiedzenia izby.

Do włączenia się w obchody Roku Szymborskiej, zostały zaproszone organizacje związane z twórczością Noblistki i instytucje w całym kraju i poza jego granicami.

Z tej okazji my również zorganizowaliśmy uroczystość upamiętnienia 100. rocznicy urodzin poetki – autorki 13 tomów poezji, które zostały przetłumaczone na ponad 40 języków, laureatki Nagrody Nobla w 1996 roku oraz kobiety uhonorowanej najwyższym odznaczeniem państwowym – Orderem Orła Białego.

Spotkanie świetnie wpisało się także w założenia Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0, który realizuje Biblioteka Szkolna.

Zebranych gości przywitały panie: Bożena Nadolska Walus oraz Agata Hajdas.

Sylwetkę autorki przedstawiła pani Elżbieta Czosnyka, a interpretację wierszy zaprezentowali uczniowie klasy V TIp, przygotowani przez panią Monikę Dojkę:

Tomasz Wiśniewski – „Miłość od pierwszego wejrzenia”

Adrian Filipski – „W zatrzęsieniu”

Bartosz Michalczyk – „Nic darowane”

Radosław Ryba – Kot w pustym mieszkaniu”

Andrzej Michalczyk – „Fotografia z 11 września”

Dawid Krawczyk – „Nienawiść”

Jakub Kuta – „Z nieodbytej wyprawy w Himalaje”

Ponadto uczniowie klasy V Tżp przedstawili ciekawostki z życia poetki.

Zgromadzona publiczność mogła podziwiać recytacje, oglądać prezentację multimedialną wyświetlaną na ekranach projekcyjnych oraz słuchać utworów muzycznych inspirowanych wierszami poetki m.in. „Nic dwa razy” Sanah, „Niebo” OS.SO – projekt „Szymborska – zachwyt i rozpacz”. Oprócz tego mogliśmy posłuchać wierszy „Trochę o duszy” oraz „Miłość szczęśliwa” w wykonaniu samej Szymborskiej.

Wydarzenie kulturalne promujące czytelnictwo zostało zorganizowane przez panie: mgr Bożenę Nadolską-Walus, mgr Monikę Dojkę, mgr Elżbietę Czosnykę i mgr Agatę Hajdas.

W spotkaniu uczestniczyli Pan Dyrektor Robert Pantera, Pani Wicedyrektor Urszula Banaś, Pani Grażyna Kochanek Komendant 6-24 Hufca Pracy w Dąbrowie Tarnowskiej, nauczyciele, zaproszeni goście oraz młodzież z klas V TIp, V TŻp i II TEH.