Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie plastycznym „Mędalowie-dąbrowscy Ulmowie”

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów

24 marca przypada 80. rocznica zamordowania rodziny Ulmów z Markowej za ukrywanie rodzin żydowskich. Nasz powiat ma też swoich bohaterów, którzy ponieśli śmierć niosąc pomoc innym ludziom. Była to trzypokoleniowa rodzina Mędalów ze Szarwarku, która 5 lipca 1943 roku została zabita za wspomaganie osób pochodzenia żydowskiego, ukrywających się w pobliskim lesie. Z rąk niemieckich gestapowców śmierć ponieśli wówczas: Franciszek Mędala, jego żona i dwójka ich małoletnich dzieci oraz teściowa Wiktoria Wężowicz, a także ich sąsiad, Władysław Starzec.

Dla uczczenia pamięci zamordowanych nasza szkoła organizuje konkurs na plakat inspirowany historią tych Rodzin.

Prace plastyczne w dowolnej technice należy dostarczyć do Biblioteki Szkolnej do dnia 20.03.2024 roku. Zostaną one zaprezentowane na wystawie podczas szkolnych uroczystości poświęconych temu wydarzeniu. Dla laureatów przewidziano nagrody.