Wycieczka do Zakopanego w ramach projektu „Poznaj region – wyprawy turystyczne po Małopolsce”

Miło nam poinformować, że nasza szkoła zakwalifikowała się do udziału w projekcie – „Poznaj region – wyprawy turystyczne po Małopolsce”, organizowanego przez Małopolską Organizację Turystyczną w Krakowie, sfinansowanego ze środków Województwa Małopolskiego.

W ramach projektu 6 marca 2024 r. młodzież z klas II TEH, IV TI i II TL wraz z opiekunami udali się na wyprawę turystyczną do Zakopanego.

Na początku odwiedziliśmy Galerię Sztuki XX wieku – Filię Muzeum Tatrzańskiego w zabytkowej Willi „Oksza”. Willa jest trzecim dziełem Stanisława Witkiewicza, twórcy stylu zakopiańskiego. Na wystawie podziwialiśmy dzieła Witkacego, Rafała Malczewskiego, Zofii Stryjeńskiej, Leona Wyczółkowskiego i innych artystów związanych z Podhalem.

Następnie udaliśmy się z przewodnikiem na spacer po Krupówkach.

Na koniec wzięliśmy udział w spektaklu „Na przełęczy” w Teatrze im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem. „Na przełęczy (1889) Stanisława Witkiewicza to literacka relacja (reportaż) z wyprawy w Tatry – z czasów, kiedy odkrywano je dla ludzi z nizin, zachwycając się ich dzikim pięknem. To opis – z jednej strony – obiektywnych i autentycznych trudności związanych z pokonywaniem przez „turystów” nowej przestrzeni tj. Gór; z drugiej – bardzo emocjonalny pełen fascynacji Tajemnicą – Mistyką Gór – kulturą górali – ich muzyką, strojem, budownictwem, hodowlą owiec, obyczajami, etc. W spektaklu nie zabrakło również muzyki, śpiewu i tańców góralskich.

Opiekę nad młodzieżą sprawowali: p. Adrian Janas, p. Sabina Orłowska-Grzech oraz p. Agata Hajdas.

Składamy serdeczne podziękowania dla Zarządu Województwa Małopolskiego, a w szczególności dla Pana Wicemarszałka Józefa Gawrona za możliwość wzięcia udziału w projekcie.