Szkolenie dla młodzieży zorganizowane przez Powiatowy Ośrodek Doradztwa Rolniczego

26 lutego 2024 roku w pracowni gastronomicznej Zespołu Szkół im. K.K. Baczyńskiego w Dąbrowie Tarnowskiej, odbyło się szkolenie dla młodzieży zorganizowane przez Powiatowy Ośrodek Doradztwa Rolniczego wraz z partnerami.

Do udziału w przedsięwzięciu zostały zaproszone następujące instytucje i organizacje: Starostwo Powiatowe w Dąbrowie Tarnowskiej reprezentowane przez Wicestarostę Krzysztofa Bryka i Naczelnika Wydziału Rozwoju Lokalnego, Edukacji i Zdrowia Mariolę Smolorz, Stowarzyszenie Twórców Kultury Powiśla Dąbrowskiego – Stanisław Stroński z najmłodszymi rzeźbiarzami w powiecie Zosią i Wiktorem, KGW Niwki – Ewa Chmielowska, która zdradzała tajniki powstawania pysznych placków na blasze, tzw. broziaków oraz Teresa Rygielska, autorka znanej w całym powiecie zupy „Rzodkie zimnioki” – pod której kierownictwem uczniowie uczyli się przyrządzania właśnie tej wielokrotnie nagradzanej lokalnej potrawy.

„Serdecznie dziękuję za zaproszenie i możliwość przeprowadzenia warsztatów z przyszłymi kucharzami. Przy tej okazji spełniło się także moje marzenie – gotowanie zupy „Rzodkie zimnioki” w tak pięknej i nowoczesnej kuchni!” – podsumowała p. Teresa Rygielska.

„Jestem pod ogromnym wrażeniem i cieszę się bardzo, że młodzież była tak bardzo zaangażowana i zainteresowana robieniem placuszków na sodzie” – komentowała p. Ewa Chmielowska z Niwek, która chętnie uczyła wyrabiania i smażenia placuszków na sodzie, tzw. brozioków.

Tematem przewodnim wydarzenia było zachęcenie młodzieży, pod przewodnictwem p. Anny Dudkiewicz, do spojrzenia na swoją przyszłość poprzez pryzmat działalności w turystyce wiejskiej w oparciu o umiejętności, które nabędą podczas teoretycznych i praktycznych zajęć w szkole.

„Bardzo się cieszę, że uczniowie dostali możliwość uczestniczenia w tego typu warsztatach. Obecnie skupiamy się na nowych trendach w gastronomii i raczej nowych technologiach, zapominając jednak trochę o tradycji i regionalnych produktach. To była bardzo fajna forma aby przypomnieć, że nasz region ma do zaoferowania tak wspaniałe tradycyjne dania – podsumowała nauczyciel zajęć praktycznych i teoretycznych przedmiotów zawodowych w szkole – p. Alicja Wielgus, która w tym dniu była asystentem technicznym podczas zajęć praktycznych prowadzonej klasy.

Źródło: Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Dąbrowie Tarnowskiej, fot. organizatorzy; Teresa Galus