Projekt „Ciemności kryją ziemię”

W dniu 12.12.2019 w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Sączu odbyło się podsumowanie projektu „Ciemności kryją ziemię”. Program przeznaczony był dla nauczycieli i uczniów małopolskich szkół i wynikał z potrzeby upamiętnienia ofiar Holocaustu, przekazania wiedzy o ich losie, a także podkreślenia znaczenia takich wartości jak empatia, szacunek dla drugiego człowieka, otwartość i odpowiedzialność za przyszłość. Impreza składała się z prelekcji dr Alicji Bartuś „Czy Auschwitz powinien nadal nas obchodzić”, prezentacji szkół biorących udział w projekcie oraz spektaklu „Opowieść Jana” poświęconego historii Jana Karskiego, przygotowanego przez Teatr Nomina Rosae. W spotkaniu wzięło udział kilkanaście szkół z Małopolski, w tym również 10 uczniów z naszego Zespołu.

Projekt „Ciemności kryją ziemię” składał się z kilku modułów i trwał przez blisko 2 lata. W jego ramach odbywały się szkolenia i konferencje dla nauczycieli, przygotowujące do lokalnych przedsięwzięć. Uczniowie naszej szkoły pod opieką pań Jolanty Stelmach i Joanny Światłowskiej realizowali projekt „Ślady dawnych żydowskich mieszkańców w naszym miasteczku”. Jego program obejmował spacer żydowskim szlakiem po naszym mieście, zorganizowanie wystawy judaików i degustacji żydowskich potraw. Najbardziej atrakcyjną dla młodzieży część projektu stanowiła dwudniowa wycieczka studyjna, której celem było zwiedzenie miejsc pamięci i muzeów w Markowej, Bełżcu i Warszawie.